Vai kaitējuma atlīdzināšana mīkstinās sodu

J
jautā:
17. maijā, 2023
Kārlis

Ja esmu atlīdzinājis cietušajam radīto kaitējumu, vai to ņems vērā pie soda noteikšanas?

A
atbild:
26. maijā, 2023

Krimināllikuma 46. pantā ir skaidroti soda noteikšanas vispārīgie principi.

Saskaņā ar Krimināllikuma 46. panta pirmo daļu sodu nosaka tādā apmērā, kādu par izdarīto noziedzīgo nodarījumu paredz šā likuma sevišķās daļas attiecīgā panta sankcija, ievērojot šā likuma vispārīgās daļas noteikumus. Atbilstoši panta otrajai daļai, nosakot soda veidu, ņem vērā izdarītā noziedzīgā nodarījuma raksturu un radīto kaitējumu, kā arī vainīgā personību. Saskaņā ar Krimināllikuma 46. panta trešo daļu, nosakot soda mēru, ņem vērā atbildību mīkstinošos un pastiprinošos apstākļus.

Saskaņā ar Krimināllikuma 47. panta pirmās daļas 3. punktu par atbildību mīkstinošiem atzīstami šādi apstākļi: vainīgais labprātīgi atlīdzinājis cietušajam ar noziedzīgo nodarījumu radīto kaitējumu vai novērsis radīto kaitējumu.

Tātad radītā kaitējuma atlīdzināšana ir atzīstama par atbildību mīkstinošu apstākli, līdz ar to tiek ņemta vērā, nosakot soda mēru.