TĒMA: Nodokļi

Kādai algai piemēro 23% nodokļa likmi

J
jautā:
17. maijā, 2023
Jeļena

Vēlos uzdot jautājumu par IIN. Kad tiek piemērots 23% nodoklis, un kā tas izpaužas? Vai vajag veikt atzīmi EDS par 23% nodokļa piemērošanu? Ir bijusi saskarsme ar neapliekamā minimuma atzīmēšanu, tad EDS ir jānorāda, lai netiek piemērots neapliekamais minimums. Zinu, ka alga līdz 1667,00 EUR mēnesī tiek aplikta ar 20% nodokli, gada algas summa līdz 20 004,00 EUR arī tiek aplikta ar 20% nodokli. Bet, ja alga katru mēnesi ir atšķirīga, piemēram, 1520,00 EUR, tad 1990,00 EUR, tad 1380,00 EUR vai 2100,00 EUR? Kā grāmatvedis aprēķina 23% nodokli? Ir nepieciešams zināt, jo negribas palikt parādā valstij un nodoklis būs jāatmaksā.

A
atbild:
31. maijā, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls

Darba devēja grāmatvedība algai līdz 1667 eiro mēnesī piemēro 20% iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmi, algas summai virs 1667 eiro mēnesī – 23% likmi.

Algas nodokļa grāmatiņā var atzīmēt arī norādi “Piemērot iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmi 23% apmērā”. Ja darba ņēmējs darba devējam ir iesniedzis rakstveida iesniegumu (atzīmējis elektroniskajā algas nodokļa grāmatiņā) par 23% nodokļa likmes piemērošanu visam ienākumam, tad darba devējs gada laikā (no mēneša ienākuma) ir tiesīgs ieturēt nodokli 23% apmērā no algota darba ienākumiem, kuriem būtu piemērojama 20% nodokļa likme.

Algas nodokļa grāmatiņā atzīmētais ieraksts tiek automātiski nosūtīts darba devējam (vai citam ienākuma izmaksātājam, kurš ir atzīmēts kā galvenā ienākuma gūšanas vieta), lai gada laikā tas tiktu ņemts vērā, aprēķinot un ieturot nodokli.