TĒMA: Mājoklis

Īres līguma noteikumi

J
jautā:
10. maijā, 2023
Signe

Labdien! Esmu dzīvokļa īrniece kopš 2023. gada 20. marta. Līgums noslēgts uz trim gadiem. Dzīvokļa īpašnieks līguma noslēgšanai izmantojis Dzīvojamo telpu īres līguma veidlapu, kas apstiprināta ar Latvijas Republikas Ministru Padomes 1993. gada 26. aprīļa lēmumu Nr. 210 un pēc būtības sagatavota, vadoties pēc spēku zaudējušā likuma “Par dzīvojamo telpu īri”. Šī īres līguma forma ļauj ar roku brīvi ierakstīt termiņu, kādā īrniekam ir jābrīdina izīrētājs par līguma laušanu (līguma 3.3. punkts). Šajā gadījumā izīrētājs norādījis trīs mēnešus. Tomēr negaidītu apstākļu dēļ radusies nepieciešamība lauzt līgumu jau pēc mēneša. Kā rezultātā dzīvokļa īpašnieks pieprasa apmaksāt īres maksu par atlikušajiem diviem mēnešiem, kā to nosaka līguma 3.3. punkts. Vai šāda izīrētāja prasība ir likumīga, ja Dzīvojamo telpu īres likuma 27. panta 1. daļā par īrnieka tiesībām noteikts: “(1) Īrnieks par dzīvojamās telpas īres līguma izbeigšanu rakstveidā brīdina izīrētāju vismaz vienu mēnesi iepriekš, ja dzīvojamās telpas īres līguma termiņš nepārsniedz 10 gadus. Īrnieks un izīrētājs var vienoties par garāku brīdināšanas termiņu, ja dzīvojamās telpas īres līguma termiņš pārsniedz 10 gadus.” Vai līguma veidlapu, kas izstrādāta pirms 30 gadiem saskaņā ar spēku zaudējušu likumu, ir godprātīgi un taisnīgi izmantot?

A
atbild:
11. maijā, 2023
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jānis Lapsa, zvērināts advokāts, LU Juridiskās fakultātes lektors

Jā, Dzīvojamo telpu īres likumā noteiktais termiņš uzskatāms par pareizāku – 1 mēnesis.

Līguma veidlapa ir novecojusi, un praksē nevajadzētu līgumus slēgt pēc jebkādām veidlapām, jo līgums ir pušu vienošanās, kurā jāapspriež visi noteikumi.