TĒMA: Tieslietas

Kā notiek pierādījumu iesniegšana civilprocesā

J
jautā:
04. maijā, 2023
Anna

Tika nozīmēta otrās civillietas izskatīšana, līdz attiecīgam datumam bija jāiesniedz pierādījumi. Aizgāju uz tiesu iepazīties ar dokumentiem klātienē pirms šīs otrās tiesas, jo man trūkst failu. Uzzināju, ka prasītājs arī iesniedzis papildu pierādījumus, bet pēc noteiktā pierādījumu iesniegšanas termiņa. Man iedeva mapi, kur esot jaunie pielikumi, bet, kad sāku tos skatīties, man sāka teikt, ka nākamajā tiesas sēdē, tātad otrajā tiesā, tiks izskatīti prasītāja pievienotie pielikumi un tiks spriests, vai tie ir derīgi. Līdz ar to mapi, kuru man iedeva, tomēr izrāva no rokām un nedeva iespēju ar tiem iepazīties. Pieminēšu arī to, ka tiesneša palīdzes attieksme bija ļoti nelaipna. Tāpat man netiek dota iespēja iepazīties ar PRASĪBAS PIELIKUMIEM, e-lietās tie nav atverami, parādās paziņojumi, ka fails ir salūzis. Pirms pirmās tiesas mana advokāte pieprasīja tiesai, lai atsūta prasību uz manu e-pastu, to atsūtīja, bet bez pielikumiem. Kad biju uz vietas tiesā apskatīt prasības pielikumus, man deva ļoti maz laika to aplūkošanai. Pēc tam rakstīju personīgi e-pastu, lai man atsūta tieši prasītāja prasības pielikumus, uz ko man atbildēja tiesneša palīdze, ka bez tiesneša neko nesūtot kamēr tiesnesis esot atvaļinājumā un lai sekojot lietai līdzi e-lietās, kaut gan jau divas reizes tika norādīts, ka fails ir saplīsis un nav atverams. Kā arī otrajā tiesas sēdē, netika pat vispār pieminēts, ka ir jauni pielikumi un tie netika izskatīti. Ja es nebūtu aizgājusi uz vietas pirms otrās tiesas dēļ dokumentu iztrūkuma, es pat nebūtu vēl joprojām zinājusi, ka ir vesela mape ar jauniem prasītāja pielikumiem. Pēc otrās tiesas atkal vērsos ar lūgumu iepazīties ar prasītāja iesniegtajiem pierādījumiem, taču saņēmu atbildi, ka tagad tos izskatīs trešajā tiesas sēdē, starp otro un trešo tiesu ir trīs mēnešu periods. Man atkal netiek dota iespēja iepazīties ar lietas materiāliem. Vai tiešām man kā atbildētajai nav tiesību tikt pie lietas materiāliem, kad vien ir vajadzīgs? Pieminēšu to, ka prasību un tiesas pavēstes gan uz pirmo, gan uz otro tiesu nesaņēmu, jo tās tika nosūtītas uz nepareizu adresi, lai gan jau pirmajā tiesā norādīju, kāda ir mana adrese. Tikai otrajā tiesā, kad mana advokāte atkal uz to norādīja, tika veiktas izmaiņas un sekoja aizbildinājums: viņai taču e-pasts ir. Par tiesu es uzzināju tikai no bāriņtiesas. Ja man nebūtu bijis šis zvans no bāriņtiesas par vizīti pie mums saistībā ar šo tiesas lietu, es pat nebūtu zinājusi, ka pret mani ir izvirzīta prasība tiesā un man ir savlaicīgi jāsniedz paskaidrojumi un jāierodas tiesā, un ka par neierašanos tiesā man būtu piemērots pamatīgs sods. Pašas bāriņtiesas attieksme bija tik vienaldzīga, ka man taču nevajagot šo prasību, ka tad, kad būs tiesa, varot to uzprasīt tiesnesim, bet fakts, ka man līdz attiecīgam termiņam ir jāuzraksta paskaidrojums, tika uzskatīts par nenozīmīgu. Bet arī par paskaidrojuma nesniegšanu piemēro sodu. Vai šī nav ļaunprātīga un nolaidīga rīcība no šīm iestādēm? Vai šādi tiesa un tiesneša palīgi, sekretāri var rīkoties? Kā lai iegūstu iespēju iepazīties savlaicīgi ar visiem lietas materiāliem un kaut vai tos nofotografēt ar telefonu? Šādi man kā atbildētājai tiek liegtas tiesības sevi pilnvērtīgi aizstāvēt.

A
atbild:
05. jūnijā, 2023
Olga Lauva
juriste

Saskaņā ar Civilprocesa likuma 56. panta otro daļu tiesas sagatavotos dokumentus (nolēmumus, paziņojumus, pavēstes u. c.), kā arī dokumentus (pieteikumu sevišķās tiesāšanās kārtībā, apelācijas, kasācijas sūdzību, rakstveida paskaidrojumus u. c.), kurus tiesai iesniedz lietas dalībnieki, bet kurus tālāk izsniedz tiesa, nosūta elektroniski, ar vienkāršu pasta sūtījumu vai piegādā ziņnesis.

Tiesas dokumentus nosūta elektroniski, ievērojot šādu secību:

1) tiešsaistes sistēmā, ja adresāts paziņojis tiesai, ka piekrīt saziņai ar tiesu izmantot tiešsaistes sistēmu;

2) uz adresāta norādīto elektroniskā pasta adresi, ja adresāts paziņojis tiesai, ka piekrīt saziņai ar tiesu izmantot elektronisko pastu;

3) uz adresāta oficiālo elektronisko adresi.

Ja fiziskajai personai tiesas dokumentus atbilstoši 56. panta 2.1 daļai elektroniski nosūtīt nav iespējams, tos nosūta uz fiziskās personas deklarētās dzīvesvietas adresi, bet gadījumā, kad deklarācijā norādīta papildu adrese, – uz papildu adresi, ja vien fiziskā persona nav norādījusi citu adresi saziņai ar tiesu. Ja atbildētājam nav deklarētās dzīvesvietas adreses un viņš nav norādījis citu adresi saziņai ar tiesu, tad tiesas dokumentus piegādā uz lietas dalībnieka saskaņā ar šā likuma 54.1 panta pirmo daļu norādīto adresi. Tiesas dokumentus var nosūtīt arī uz personas darbavietu.

Fiziskajai personai ir pienākums būt sasniedzamai tiešsaistes sistēmā, tās norādītajā elektroniskā pasta adresē vai oficiālajā elektroniskajā adresē, ja fiziskā persona piekritusi elektroniskai saziņai ar tiesu, deklarētās dzīvesvietas adresē, deklarācijā norādītajā papildu adresē vai šīs personas norādītajā citā adresē saziņai ar tiesu.

Atbilstoši Civilprocesa likuma 74. pantam pusēm ir civilprocesuālās tiesības, iesniegt pierādījumus, piedalīties pierādījumu pārbaudīšanā, iepazīties ar lietas materiāliem. Tāpat atbildētājs ir tiesīgs pilnīgi vai daļēji atzīt prasību, celt iebildumus pret prasību vai celt pretprasību.

Saskaņā ar Civilprocesa likuma 176. pantu jautājumu par rakstveida pierādījumu pievienošanu lietai tiesa izlemj pēc tam, kad tā iepazīstinājusi lietas dalībniekus ar šo pierādījumu saturu un uzklausījusi viņu viedokli. Atbilstoši Civilprocesa likuma 177. pantam rakstveida pierādījumus vai to apskates protokolus nolasa tiesas sēdē vai uzrāda lietas dalībniekiem, bet, ja nepieciešams, – arī ekspertiem un lieciniekiem.

Tiesu administrācija izdod atbilstoši likuma “Par tiesu varu” 107.1 panta otrās daļas 23. punktam iekšējos normatīvos aktus par rajona (pilsētas) tiesu, apgabaltiesu administratīvā un saimnieciskā darba organizēšanu, kā arī veic pārbaudes.

Tiesu administrācijas iekšējie noteikumi Nr. 1-3/1 “Rajonu (pilsētu) tiesu un apgabaltiesu klientu apkalpošanas standarts” paredz:

  • kārtību, kādā rajonu (pilsētu) tiesas un apgabaltiesas (turpmāk – tiesa) darbinieks nodrošina tiesas apmeklētāja, tiesvedības procesa dalībnieka, tā pārstāvja (turpmāk – klients) apkalpošanu (klienta pieņemšanu, informācijas sniegšanu un saziņu klātienē, pa tālruni un elektroniski);
  • klientu apkalpošanas pamatvērtības, klientu apkalpošanas vispārējos principus un pamatnoteikumus.

Tiesas priekšsēdētājs nodrošina šo iekšējo noteikumu izvietošanu tiesas telpās klientiem pieejamā vietā.

Vairāk informācijas par un ap tiesāšanos, par pierādījumiem un to lomu tiesvedībā aicinu uzzināt LV portāla skaidrojumā.