E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 29252
Lasīšanai: 5 minūtes

Valsts sociālo pabalstu izmaksas nosacījumi

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
22. aprīlī, 2023
Alīna

Labrīt! Saistībā ar Covid-19 un veselības stāvokļa pasliktināšanos sanāca tā, ka ir pārsniegta slimības pabalsta norma. Proti, trīs gadu laikā ir sakrājies gads, kurā neesmu strādājusi, un B lapa tika atteikta. Patlaban esmu grūtniece. Vai man tiks izmaksāts maternitātes pabalsts? Kā ar pirmsdzemdību un pēcdzemdību pabalstu? Kad tiks atsākts maksāt par B lapu šādā situācijā?

A
atbild:
27. aprīlī, 2023
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Andrika Stretinska, Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Maternitātes pabalstu var saņemt sieviete, kura ir darba ņēmēja vai pašnodarbinātā un kura grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma dēļ zaudē ienākumus, un kurai ārsts ir izsniedzis darbnespējas lapu B.

Tiesībām uz maternitātes pabalstu ir arī kvalifikācijas periods, proti, sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) maternitātes apdrošināšanai veiktas ne mazāk kā trīs mēnešus pēdējo sešu mēnešu periodā pirms mēneša, kurā iestājies apdrošināšanas gadījums. Vai tās ir veiktas ne mazāk kā sešus mēnešus pēdējo 24 mēnešu periodā pirms mēneša, kurā iestājies apdrošināšanas gadījums.

Sociālās apdrošināšanas kvalifikācijā visiem noteiktajiem mēnešiem (trim vai sešiem) nav jābūt tieši pirms pabalsta pieprasīšanas. Tomēr ir svarīgs sociāli apdrošinātas personas statuss tajā brīdī, kad iestājas apdrošināšanas gadījums. Maternitātes pabalstam apdrošināšanas gadījuma iestāšanās diena ir grūtniecības atvaļinājuma pirmā diena.

Kvalifikācijas periodā, neatkarīgi no obligāto iemaksu veikšanas, ieskaita arī laiku, kurā cilvēks, būdams darba ņēmējs vai pašnodarbinātais, noteiktajā sešu mēnešu vai 24 mēnešu periodā ir atradies pārejošā darbnespējā.

Maternitātes pabalstam vidējo apdrošināšanas iemaksu algu aprēķina par 12 kalendāra mēnešu periodu, kas beidzas divus mēnešus pirms tā mēneša, kurā sākas grūtniecības atvaļinājums (izsniegta darbnespējas lapa B saistībā ar grūtniecību). Noteiktajā 12 mēnešu periodā netiek ieskaitītas pārejošas darbnespējas dienas (darbnespējas lapa B), grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma, kā arī bērna kopšanas atvaļinājuma kalendāra dienas.

Ja visā vidējās iemaksu algas noteikšanas periodā alga nav bijusi pārejošas darbnespējas, grūtniecības/dzemdību atvaļinājuma, bērna kopšanas atvaļinājuma dēļ, vidējo iemaksu algu nosaka par 12 mēnešu periodu, atkāpjoties līdz pirmajam mēnesim, kurā bija iemaksu alga.

Tātad, ja jūs uz apdrošināšanas gadījuma iestāšanās dienu būsiet sociāli apdrošināta persona un izpildīsies kvalifikācijai nepieciešamais periods, jums būs tiesības uz maternitātes pabalstu.

Ja topošajai māmiņai ir piešķirts maternitātes pabalsts, viņai par to pašu jaundzimušo ir tiesības saņemt arī vecāku pabalstu.

Aprēķinot slimības pabalsta ilgumu, tiek summēti visi darbnespējas periodi, skaitot no pirmās saslimšanas dienas (darbnespējas A lapas dienas), par kuriem ir piešķirts un izmaksāts slimības pabalsts. Triju gadu jeb 52 nedēļu slimošanas periods ir iepriekšējais trīs gadu periods, skaitot no konkrētās izsniegtās darbnespējas lapas B pēdējās dienas, t. i., datuma, līdz kuram noteikta pārejoša darbnespēja.

Vienkāršoti to varētu paskaidrot šādi: darbnespējas periodi netiek sagrupēti laika nogriežņos slimības pabalsta izmaksas vajadzībām tādā veidā, ka no sākotnēji pirmās saslimšanas dienas paiet trīs gadi, tad sākas jauns trīs gadu periods, kurā atkal ir pirmā saslimšanas diena un pastāv iespējas saņemt slimības pabalstu 52 nedēļas nākamo trīs gadu laikā, ja slimo ar pārtraukumiem.

Lai aprēķinātu, cik ilgam periodam jāpaiet, lai jūs atkal varētu saņemt slimības pabalstu, nepieciešami precīzi dati par saslimšanas periodiem, tāpēc iesakām saziņai lietot Valsts sociālās apdrošināšanas  aģentūras informācijas kanālus, rakstot uz e-pasta adresi: konsultacijas@vsaa.gov.lv vai zvanot uz tālruņa numuru: 64507020.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 32 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas