Nelaimes gadījuma darbā izmeklēšanas noteikumi

J
jautā:
20. aprīlī, 2023
Valentīna

Labdien! Mans vīrs nomira, kad brauca no darba (pēc nakts maiņas). Vai to var uzskatīt par nelaimes gadījumu darbā?

A
atbild:
27. aprīlī, 2023
Valsts darba inspekcija
Laura Akmentiņa, Klientu atbalsta nodaļas vadošā juriskonsulte

Jēdziena “nelaimes gadījums darbā” skaidrojums ir noteikts Ministru kabineta noteikumu Nr. 950 “Nelaimes gadījumu darbā izmeklēšanas un uzskaites kārtība” 2. punktā. Nelaimes gadījums darbā ir darba vietā vienas darba dienas vai maiņas laikā noticis ārkārtējs notikums, pēc kura personai radušies veselības traucējumi vai pastāv veselības traucējumu iestāšanās varbūtība (inficēšanās risks), vai iestājusies iesaistītās personas nāve. Saslimšana ar infekcijas slimību uzskatāma par nelaimes gadījumu darbā tikai tad, ja šāda saslimšana ir saistīta ar konkrēti identificējamu ārkārtēju notikumu darba veikšanas laikā un šis notikums ir tiešā cēloņsakarībā ar nodarbinātā saslimšanu.

Atbilstoši MK noteikumu Nr. 950 5.2. apakšpunktam izmeklē nelaimes gadījumu darbā, kurā iestājusies cietušā nāve darba vietā vai cietušais miris darba vides faktoru iedarbības dēļ. Savukārt MK noteikumu Nr. 950 6. punktā noteikts, ka nelaimes gadījumu darbā izmeklēšana attiecas uz šo noteikumu 5. punktā minētajiem nelaimes gadījumiem, kas notikuši ar cietušo:

  • uzņēmuma teritorijā (darba vietā) darba laikā, ieskaitot darba laika pārtraukumus;
  • pildot darba vai dienesta pienākumus ārpus uzņēmuma teritorijas vai ārpus noteiktā darba laika, tai skaitā atrodoties komandējumā vai darba braucienā vai veicot darbu attālināti;
  • pārvietojoties starp objektiem, ja šī darbība saistīta ar darba vai dienesta pienākumiem, kā arī ar darba devēja rakstisku rīkojumu vai darba devēja uzdevumā darba vajadzībām izmantojot personisko transportlīdzekli;
  • atrodoties darba devēja valdījumā esošā transportlīdzeklī tiešā ceļā uz darbu vai no darba vai atrodoties darba devēja valdījumā esošā transportlīdzeklī maiņu starplaikā;
  • veicot jebkuru darbību darba devēja interesēs, kas nodrošina darba procesa netraucētu norisi vai vērsta uz darba devēja zaudējumu novēršanu vai cilvēka veselības un dzīvības glābšanu, arī ja nav bijis darba devēja rīkojums;
  • ja, cietušajam pildot darba pienākumus, vienreizēja (ne vairāk kā vienas darba maiņas laikā) darba vides riska faktoru iedarbība uz organismu izraisījusi akūtu slimību vai hroniskas slimības saasināšanos vai cietušā veselības traucējumus izraisījuši dzīvnieki vai kukaiņi, vai veselības traucējumi radušies dabas katastrofas rezultātā;
  • pie cita darba devēja viņa pilnvarotas personas vadībā vai veicot darba vai dienesta pienākumus darba devēja uzdevumā pie cita darba devēja (cita darba devēja teritorijā);
  • ja nav noslēgts darba līgums, bet Valsts darba inspekcija konstatē, ka cietušais veicis darbu pie darba devēja.

Līdz ar to ir vērtējams, vai pastāv MK noteikumu Nr. 950 5. un 6. punktā noteiktie apstākļi, uz kuriem attiecas nelaimes gadījuma darbā izmeklēšana atbilstoši MK noteikumos Nr. 950 noteiktajai kārtībai. Ja negadījums, kurā iestājās personas nāve, noticis, personai atrodoties darba devēja valdījumā esošā transportlīdzeklī tiešā ceļā no darba, nelaimes gadījums izmeklējams atbilstoši MK noteikumos Nr. 950 noteiktajai kārtībai.