Jēdziena “genocīds” skaidrojums un atbildība par to

J
jautā:
18. aprīlī, 2023
Toms

Ko nozīmē jēdziens “genocīds”? Kas par to draud?

A
atbild:
19. aprīlī, 2023

Krimināllikuma 71. pantā ir paredzēta kriminālatbildība par genocīdu, tas ir, par tīšu darbību nolūkā pilnīgi vai daļēji iznīcināt kādu nacionālu, etnisku, rases vai noteiktas reliģijas cilvēku grupu, šādas grupas locekļus, nogalinot, nodarot viņu dzīvībai vai veselībai bīstamus miesas bojājumus vai novedot viņus līdz psihiskai saslimšanai, tīši radot viņiem tādus dzīves apstākļus, kas pilnīgi vai daļēji šos cilvēkus fiziski iznīcina, lietojot līdzekļus, kuru mērķis ir novērst bērnu dzimšanu šādā grupā, vai nododot bērnus piespiedu kārtā no vienas cilvēku grupas otrā. Par šāda noziedzīga nodarījuma izdarīšanu soda ar mūža ieslodzījumu vai brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz divdesmit gadiem.

Savukārt Krimināllikuma 71.1 pantā paredzēta kriminālatbildība par publisku aicinājumu uz genocīdu. Par šāda noziedzīga nodarījuma izdarīšanu soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz astoņiem gadiem.