Labdien! Man ir tāda situācija. Kad gaidīju bērniņu, tēvs mūs pameta. Alimentus nemaksā un arī dzimšanas apliecībā tēva vietā ir strīpiņas. Visu šo laiku kaut kā pašcieņa vai vienkārši principa pēc neko nedarīju. Uz doto brīdi mana dzīve ir iegrozījusies tā, ka man tā alimentu naudiņa ļoti ir vajadzīga. Tātad jautājums tāds – kā man rīkoties, kādās iestādēs griezties, lai es varētu saņemt bērnam pienākošos naudu, un cik man kā vientuļai mātei tas izmaksās? Paldies jau iepriekš!
Lai no bērna tēva prasītu uzturlīdzekļus, ir nepieciešams apstiprinājums, ka konkrētā persona ir bērna tēvs – ir jānosaka paternitāte.
Paternitāti var noteikt neatkarīgi no tā, kad bērns ir dzimis un reģistrēta viņa dzimšana. To ir iespējams veikt, ar bērna tēvu vienojoties un bērna izcelšanos atzīt brīvprātīgi. Civillikuma 155.pants nosaka, ka brīvprātīga paternitātes atzīšana notiek tad, kad bērna tēvs un māte personiski iesniedz pie notāra publiski apliecinātu pieteikumu paternitātes atzīšanai. Secīgi tiek veiktas izmaiņas dzimšanas akta reģistrā. Vienlaikus pie notāra vecāki var rakstiski vienoties par uzturlīdzekļu apmēru bērnam.
Ja tas nav iespējams, Jums kā bērna mātei būs jāvēršas tiesā ar prasību paternitātes noteikšanai tiesas ceļā. Paternitātes noteikšanas pamats tiesā ir bērna bioloģiskās izcelšanās pierādīšana. Ja paternitāte noteikta ar likumīgā spēkā stājušos tiesas spriedumu, tiesas ceļā noteiktu bērna paternitāti apstrīdēt vispār nav iespējams.
Tiesā prasību var iesniegt Civilprocesa likuma 248.pantā minētās personas, ievērojot Civillikuma 158.panta noteikumus.
Tātad Jūs varat iesniegt tiesā prasību par paternitātes noteikšanu un vienlaikus arī uzturlīdzekļu piedziņu bērnam. Ja tēvs neatzīst paternitāti un māte nevar ne ar kādiem citiem līdzekļiem pierādīt bērna izcelšanos no konkrētā vīrieša, tiesa pēc prasītāja (mātes) vai atbildētāja (tēva) lūguma noteiks DNS testu.
Latvijā DNS analīzes tiek veiktas Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centrā un Valsts policijas kriminālistikas pārvaldē. Tāpat DNS analīzes veic arī privātās sertificētās laboratorijas, un to cenas sasniedz 200 līdz 300 latus par ekspertīzes veikšanu.
Ja bērna mātei ir piešķirts trūcīgas personas statuss, viņai nav jāmaksā izdevumi par DNS ekspertīzes veikšanu. Saskaņā ar Civilprocesa likuma 40.panta pirmo daļu izdevumu summas, kas izmaksājamas ekspertiem, iemaksā tā puse, kura izteikusi attiecīgu lūgumu, savukārt panta piektā daļa nosaka, ka ar lietas izskatīšanu saistītos izdevumus neiemaksā puse, kura atbrīvota no tiesas izdevumu samaksas. Tādā gadījumā izdevumus par DNS ekspertīzi sedz valsts.
Ja mātes prasību tiesa apmierina, izdevumus par labu valstij piedzen no atbildētāja.
Tāpat Jums pastāv iespēja lūgt tiesu sliktā mantiskā stāvokļa dēļ atbrīvot no tiesāšanās un DNS analīžu izdevumu segšanas, bet jāņem vērā, ka tiesa ļoti rūpīgi izvērtēs norādītos apstākļus. Tādēļ prasības pieteikumā ne tikai jānorāda uz apstākļiem, kas neļauj veikt paternitātes testa izdevumu apmaksu, bet noteikti jāpievieno arī attiecīgi pierādījumi, kas to apstiprina.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!