Pašvaldība nosaka nekustamā īpašuma nodokļa likmes un atvieglojumus

J
jautā:
17. martā, 2023
Agate

Esmu pensionāre, 3. grupas invalīde. Pensiju saņemu caur banku Latvijā. Vai nodokļa apmērs par dārziņu Rīgā un zemi laukos mainīsies, ja deklarēšos pie vīra Eiropas Savienības valstī? Pusgadu dzīvojam pie vīra ES valstī, otru pusgadu – Latvijā.

A
atbild:
17. aprīlī, 2023

Likumā “Par nekustamā īpašuma nodokli” nav paredzētas atšķirīgas nodokļa likmes, ņemot vērā deklarēšanos. Nodokli administrē pašvaldības. Likumā ir noteikts, ka nodokļa likmi vai likmes no 0,2 līdz 3% no nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības nosaka pašvaldība savos saistošajos noteikumos.

Pašvaldības, nosakot likmes, ir ieviesušas papildu kritērijus (deklarēšanās), kā arī nodokļa atbrīvojumus atsevišķām iedzīvotāju grupām (trūcīgā, maznodrošinātā statuss, invaliditāte u. c.). Pašvaldībā nosacījumi nodokļa apmēra samazināšanai ir dažādi un atšķiras.

Lai uzzinātu, kādas būs likmes un nodokļa apmērs zemei laukos un par mazdārziņu Rīgā, jāuzzina pašvaldībā, kurā konkrētie nekustamie īpašumi atrodas.