Par pārdoto produkciju ir izrakstīta pavadzīme, bet visa nauda nav samaksāta. Vai nesamaksātā summa ir mani ienākumi, par kuriem jāmaksā nodoklis?
Ja grāmatvedību kārto vienkāršā ieraksta sistēmā, ieņēmumus norāda to saņemšanas brīdī, izdevumus – to samaksāšanas brīdī. Saimnieciskās darbības ieņēmumus un ar to gūšanu saistītos izdevumus, ja grāmatvedība tiek kārtota vienkāršā ieraksta sistēmā, reģistrē (ieraksta) grāmatvedības reģistrā “Iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāja saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnāls”.
Saimnieciskās darbības veicējs, kurš grāmatvedības uzskaiti kārto vienkāršā ieraksta sistēmā, iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķināšanai taksācijas gada saimnieciskās darbības ieņēmumus un izdevumus, pamatojoties uz saimnieciskās darbības uzskaites datiem, norāda gada ienākumu deklarācijas D3 pielikumā “Ienākumi no saimnieciskās darbības”. Ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) apliekamais ienākums no saimnieciskās darbības tiek aprēķināts kā saimnieciskās darbības ieņēmumu un ar to gūšanu saistīto izdevumu starpība.
Persona atbilstoši saimnieciskās darbības īpatnībām var iekārtot arī citus grāmatvedības reģistrus, brīvi izvēloties reģistru veidu (piemēram, žurnāls, kartīte) un kārtojot tos elektroniski vai izdarot ierakstus papīra reģistrā, piemēram, analītiskās uzskaites reģistru debitoru parādu (ja tādi ir) uzskaitei. Par debitoru parādiem uzskata personas prasījumus no citām personām – debitoriem (piemēram, pircēji, pakalpojumu saņēmēji, nomnieki, aizdevumu saņēmēji) – par nesamaksāto vai aizdoto naudu vai citām lietām, kā arī valsts budžetā vai pašvaldību budžetos pārmaksātos nodokļus un nodevas.
Ministru kabineta 2022. gada 31. maija noteikumos Nr. 322 ir noteikta kārtība, kādā individuālie komersanti un citas fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību, individuālie uzņēmumi, zemnieku un zvejnieku saimniecības kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā.
Informatīvie un metodiskie materiāli saimnieciskās darbības veicējiem, tai skaitā par grāmatvedības organizēšanu, saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaiti, ir pieejami Valsts ieņēmumu dienesta mājaslapā. Neskaidros jautājumus par nodokļu aprēķināšanu var noskaidrot Valsts ieņēmumu dienesta mājaslapā, izmantojot EDS nodrošināto iespēju, sadaļā “Sarakste ar VID”.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!