Vai daudzdzīvokļu māja atbilst Piespiedu dalītā īpašuma izbeigšanas likumam

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
11. martā, 2023
ML

Labdien! Dzīvoju daudzdzīvokļu namā, kas ir būvēts 2005. gadā. Vairākums dzīvokļu īpašnieku vēlas izbeigt piespiedu dalīto īpašumu un atsavināt zemi īpašniekam. Vēlos noskaidrot, vai likums “Piespiedu dalītā īpašuma privatizētajās daudzdzīvokļu mājās izbeigšanas likums” ir piemērojams arī mūsu mājai, ar to saprotot dzīvokļu īpašnieku tiesības iegūt mājas zemi īpašumā, to atsavinot zemes īpašniekam, kā to nosaka šis likums.

A
atbild:
17. aprīlī, 2023

Priekšnosacījums tam, lai zemi varētu atsavināt Piespiedu dalītā īpašuma privatizētajās daudzdzīvokļu mājās izbeigšanas likumā noteiktajā kārtībā, ir privatizētās daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas atrašanās piespiedu dalītajā īpašumā uz privātpersonai (vai vairākām) piederošas zemes.

Lai zinātu, vai konkrēts dalītais īpašums ietilpst likuma tvērumā, jākonstatē šādi nosacījumi.

Piespiedu dalītā īpašuma ēka:

  • daudzdzīvokļu māja (sastāv vismaz no diviem dzīvokļa īpašumiem);
  • privatizēta saskaņā ar likumu “Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju”, likumu “Par lauksaimniecības uzņēmumu un zvejnieku kolhozu privatizāciju”, likumu “Par kooperatīvo dzīvokļu privatizāciju”;
  • patstāvīgs īpašuma objekts;
  • ir sadalīta dzīvokļu īpašumos;
  • atrodas uz citai personai piederošas zemes saskaņā ar likuma “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību” 14. panta 1.–4. punktu.

Piespiedu dalītā īpašuma zemesgabals:

  • pilnībā vai daļēji sakrīt ar daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas funkcionāli nepieciešamo zemesgabalu;
  • uz to zemes reformas laikā tika atjaunotas īpašuma tiesības bijušajiem īpašniekiem un to mantiniekiem, vai ko bijušie īpašnieki vai to mantinieki atsavinājuši citām personām, vai tas ir mantots;
  • personas īpašuma tiesībām uz šādu zemi ir jābūt nostiprinātām zemesgrāmatā.