Manā īpašumā ir dzīvoklis, kurā es dzīvoju un esmu deklarēts. Dzīvoklī atrodas un pilnībā aizņem vienu istabu manas māsas mantas, bet viņa te vairs sen nedzīvo. Ir izdeklarēta šogad februārī, pēdējo reizi dzīvoklī viesojusies 2021. gada augustā, bet dzīvojusi te nav kopš 2019. gada 4. marta (izlikta ar tiesas spriedumu par tuvošanās aizliegumu). Kāds likumīgi izvākt viņas mantas no aizņemtās istabas, lai es varētu pilnvērtīgi lietot savu īpašumu?
Saskaņā ar Civillikuma 994. pantu par nekustamā īpašuma īpašnieku atzīstams tikai tas, kas par tādu ierakstīts zemesgrāmatā.
Atbilstoši Dzīvesvietas deklarēšanas likuma 2. panta otrajai daļai dzīvesvietas deklarēšanas fakts pats par sevi nerada civiltiesiskas saistības.
Pieņemot, ka esat zemesgrāmatā ierakstīts kā vienīgais nekustamā īpašuma īpašnieks un tādējādi jums ir pilnīga vara pār nekustamo īpašumu, lai tiesiski atrisinātu šo jautājumu par mantas glabāšanu jūsu īpašumā, aicinātu ierakstītā vēstulē nosūtīt personai vēstuli uz tās deklarēto adresi par mantu izvešanu, norādot termiņu, līdz kādam datumam ir jāizdara noteiktas darbības. Tāpat jums ir tiesības pieaicināt zvērinātu tiesu izpildītāju veikt dokumenta (vēstules) piegādi, kas ir efektīvs dokumentu piegādes veids, jo tas tiek īstenots personīgi, nodrošinot tiešu kontaktu ar adresātu, līdz ar to maksimāli tiek samazināta dokumenta (vēstules) nesekmīga piegāde.
Personai, kura vēlas dokumentu (vēstuli) piegādāt ar zvērināta tiesu izpildītāja starpniecību, jāvēršas ar iesniegumu pie zvērināta tiesu izpildītāja. Pēc iesnieguma saņemšanas zvērināts tiesu izpildītājs piegādā dokumentu tā adresātam.
Ja persona noteiktajā termiņā nesniedz atbildi uz vēstuli vai atbilde jūs neapmierina, tad jums ir tiesības vērsties kā ieinteresētai personai pie zvērināta tiesu izpildītāja ar rakstisku lūgumu, piemēram, fiksēt faktu par to, ka jūsu īpašumā persona glabā savas mantas (lietas) bez jūsu atļaujas, kā arī par mantu tiesisku izvešanu.
Saskaņā ar Tiesu izpildītāju likuma 74. panta pirmo daļu zvērināti tiesu izpildītāji pēc ieinteresēto personu lūguma veic šādas amata darbības:
Darbību pamatā ir nevis izpildu dokuments, bet gan ieinteresētās personas rakstisks lūgums veikt kādu no minētajām amata darbībām.
Ieinteresētajai personai ar rakstveida lūgumu jāvēršas pie zvērināta tiesu izpildītāja, kas praktizē tās apgabaltiesas teritorijā, kurā attiecīgā amata darbība veicama. Iegūt aktuālu informāciju par visu Latvijā praktizējošo zvērinātu tiesu izpildītāju prakses vietām, kontakttālruņiem, e-pasta adresēm un pieņemšanas laikiem var Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes tīmekļvietnē.
Zvērināta tiesu izpildītāja amata darbības atlīdzības apmērs noteikts Ministru kabineta 2012. gada 26. jūnija noteikumos Nr. 451 “Noteikumi par zvērinātu tiesu izpildītāju amata atlīdzības taksēm”, bet nepieciešamo izdevumu apmērs nosakāms saskaņā ar Ministru kabineta 2014. gada 7. janvāra noteikumiem Nr. 9 “Noteikumi par izpildu darbību veikšanai nepieciešamajiem izdevumiem”.
Fakta fiksēšana var noderēt šādās dzīves situācijās:
Akts par fakta fiksēšanu ir rakstveida pierādījums, un to var izmantot tiesā, policijā un citās valsts vai pašvaldības institūcijās, kā arī savstarpējā strīdu risināšanā, lai pierādītu savus apgalvojumus.
Zvērināts tiesu izpildītājs fiksē faktu, pamatojoties uz ieinteresētās personas rakstveida iesniegumu.
Konkrētu informāciju par izlikšanas un personas mantu aprakstīšanas, izvešanas un glabāšanas kārtību var iegūt, vēršoties pie zvērināta tiesu izpildītāja, kas praktizē tās apgabaltiesas teritorijā, kurā attiecīgā amata darbība veicama.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!