Kā un kad jāpaziņo, ja vecāku pabalsta saņemšanas laikā tiks gūti pašnodarbinātā ienākumi

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
08. martā, 2023
Diana

Kādi iesniegumi ir jāiesniedz, uzsākot darbu kā pašnodarbinātajam un esot BKA, ja skaidri zināms, ka katru mēnesi ienākumi pārsniegs valstī noteikto minimālo algu? Kurā brīdī tiks pārrēķināts piešķirtais pabalsts? Pašnodarbinātā statuss ir iegūts.

A
atbild:
17. aprīlī, 2023
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Andrika Stretinska, Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

No jautājumā izklāstītā saprotams, ka persona atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā un saņem vecāku pabalstu piešķirtajā apmērā. Pabalsta saņēmēja vēlas uzsākt saimniecisko darbību kā pašnodarbinātā un faktiski veikt obligātās sociālās iemaksas. Šajā gadījumā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA) jāiesniedz brīvā formā rakstīts iesniegums, kurā jālūdz veikt piešķirtā vecāku pabalsta pārrēķinu un jānorāda, ar kuru datumu tiks uzsākta saimnieciskā darbība un gūti ienākumi.

Pēc iesnieguma saņemšanas VSAA veiks jau piešķirtā vecāku pabalsta pārrēķinu no iesniegumā minētā saimnieciskās darbības uzsākšanas datuma. Vecāku pabalsta saņēmējam, kurš bērna kopšanas laikā gūst ienākumus kā pašnodarbinātais, pabalstu izmaksā 50 procentu apmērā no piešķirtā pabalsta apmēra.

Iesniegumu var iesniegt:

  • elektroniski: ventspils@vsaa.gov.lv (iesniegums jāparaksta ar drošu elektronisko parakstu, kas satur laika zīmogu);
  • pa pastu, adresējot: Sigulda, Šveices iela 12, LV-2150;
  • klātienē jebkurā VSAA klientu apkalpošanas centrā vai Valsts un pašvaldību vienotajos klientu apkalpošanas centros.

Ja ir jautājumi par pabalsta pārrēķinu, jāsazinās ar VSAA, rakstot uz e-pasta adresi: konsultacijas@vsaa.gov.lv vai zvanot uz tālruņa numuru: 64507020.