Privātpersona šobrīd izīrē savus divus dzīvokļa īpašumus (vienu juridiskai un otru fiziskai personai , abām līgumi ar 10% likmi reģistrēti Valsts ieņēmumu dienestā (VID)) un kopējie ienākumi no tā neto 800 eiro neto mēnesī. Tagad nav pašnodarbinātā statusa, bet persona grib to reģistrēt uz savu pamatdarbu ar profesionālu māksliniecisku virzienu un plānotiem ienākumiem no tā līdz 500 eiro mēnesī. Vai pēc pašnodarbinātā statusa reģistrēšanas būs jāmaksā papildu sociālais nodoklis vai ne? Kā VID aprēķina nodokļus? Vai tas tiek attiecināts uz visiem kopējiem ienākumiem (no izīrēšanas un mākslinieciskās darbības), vai tikai pašnodarbinātai personai jāmaksā nodoklis tikai no ienākumiem?
Situācijā, ja personai ir reģistrēta paziņotā saimnieciskā darbība VID (nekustamā īpašuma izīrēšanas ienākumam, piemērojot 10% likmi) un papildus reģistrēta saimnieciskā darbība radošā jomā (mākslinieciskā darbība), nodokļu aprēķināšanas vajadzībām ieņēmumi no mākslinieciskās darbības netiek vērtēti kopā ar nekustamā īpašuma izīrēšanas ieņēmumiem.
Tātad tikai par gūto ienākumu saimnieciskās darbības laikā no mākslinieciskās darbības jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (turpmāk - obligātās iemaksas) kā pašnodarbinātajam un jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis.
Obligātās iemaksas jāaprēķina pašam saimnieciskās darbības veicējam, un tās ir tieši atkarīgas no saimnieciskajā darbībā gūtā ienākuma apmēra, vērtējot šo rādītāju viena kalendārā mēneša laikā, bet deklarējot to ceturkšņa “Pašnodarbinātā vai darba ņēmēja ziņojumā” - no ienākuma apmēra mēnesī ir atkarīga piemērojamā obligāto iemaksu likme (ienākumam līdz 620 eiro mēnesī tiek piemērota obligāto iemaksu likmi – 10%).
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 200 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!