Lasīšanai: 1 minūte

Atvaļinājuma naudas izmaksa bez atvaļinājuma izmantošanas ir aizliegta

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
09. februārī, 2023
Inga

Labdien! Vai man ir tiesības prasīt darba devējam izmaksāt neizmantoto atvaļinājumu naudā, pamatojot ar to, ka tas palīdzētu nomaksāt komunālos maksājumus ziemā. Saprotams, ka ir jāatpūšas, tomēr, vai likumā ir paredzēts, ka to varētu prasīt no darba devēja? Vai tas ir individuāls katra darba devēja lēmums?

A
atbild:
21. februārī, 2023
Zaida Kalniņa
LV portāls

Darba attiecību laikā darba devējam ir kategoriski aizliegts izmaksāt darbiniekam atvaļinājuma naudu, nenosūtot to atvaļinājumā, bet turpinot nodarbināt šajā periodā.

Ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma institūts ir ietverts darba tiesībās ar mērķi darbiniekam viena darba gada laikā četras kalendāra nedēļas izmantot, nedomājot par darbu, bet veltot šo laiku pilnvērtīgai atpūtai.

Vienīgā tiesiskā situācija, kad darba devējs ir tiesīgs darbiniekam izmaksāt neizmantotā atvaļinājuma kompensāciju, ir tad, ja darba attiecības tiek izbeigtas. To nosaka Darba likuma 149. panta piektā daļa.