E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 28453
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Mājoklis

Ja ir aizdomas par patvaļīgu būvniecību dzīvoklī

J
jautā:
19. janvārī, 2023
Ģirts

Labdien! Dzīvoju piecstāvu mājas trešajā stāvā, un problēma ir tāda, ka es ļoti labi varu dzirdēt kaimiņus, kuri dzīvo virs mana dzīvokļa, 4. stāvā. Esmu centies ar kaimiņiem runāt, lai pārliecinātos, ka viņi nav veikuši nelegālu starpstāvu pārseguma maiņu, kas ietekmē skaņas izolācijas slāni, tomēr viņi nav pretimnākoši. Aizdomas, ka kaimiņi ir veikuši grīdas remontu, ir tāpēc, ka manā dzīvoklī griestos ir izurbti divi caurumi no kaimiņu puses, bet to varētu izdarīt tikai tad, ja viņi būtu noņēmuši starpstāva pārseguma slāņus. Esmu rakstījis būvvaldei, bet viņi man lika vērsties pie apsaimniekotājiem. Un mājas apsaimniekotāji teica: tā kā māja tika nodota ekspluatācijā 1987. gadā un tika būvēta armijas vajadzībām, viņiem nav pienākuma veikt remontdarbu atbilstības pārbaudi. Sanāk, ka tikai tāpēc, ka māja ir nodota ekspluatācijā 1987. gadā, jebkurš cilvēks savā dzīvoklī var veikt patvaļīgu grīdas remontu, neņemot vērā to, ka tiek skarta kopīpašumā esošā daļa, šajā gadījumā starpstāvu pārsegumi, kas savukārt ietekmē skaņas izolācijas slāni. Vai ir kaut kas, ko es varētu darīt, lai, piemēram, inženieris veiktu skaņas izolācijas mērījumu? Un, ja tas neatbilst normai, tad 4. stāva īpašniekiem būtu jāveic grīdas remonts, lai tiktu mazināts šis troksnis. Vai ir kāds cits veids, kā risināt šo situāciju?

A
atbild:
21. janvārī, 2023
Inese Helmane
LV portāls

Ja kaimiņu dzīvoklī veikta patvaļīga būvniecība, tad par to ir jāinformē vietējā būvvalde. LV portāls jau jums ir atbildējis, ka tas nav apsaimniekotāja pienākums. Šajā gadījumā remontdarbi ir notikuši atsevišķajā īpašumā (dzīvoklī), par ko kopīpašuma pārvaldnieks, visticamāk, nav informēts. Būvvaldei ir tiesības apsekot jebkuru īpašumu un kontrolēt, vai nav notikusi nelikumīga būvniecība.

Lai risinātu šo situāciju, ieteiktu vērsties pie sertificēta būvinženiera, lai viņš konstatē neatļautas būvniecības sekas jūsu dzīvoklī – caurumus griestos u. c.

Ar sertificēta būvinženiera atzinumu ieteiktu vērsties pie kvalificēta jurista vai zvērināta advokāta, lai juridiski rastu risinājumu šai situācijai, iespējams, gatavotu prasību tiesai.

Ja tiek konstatēta patvaļīga būvniecība, tad tiek piemērota administratīvā atbildība. Būvniecības likuma 25.–31. pants paredz administratīvo atbildību par dažādiem pārkāpumiem būvniecības jomā. Piemēram, ja būvdarbi tiek veikti, pirms būvatļaujā ir saņemta atzīme par izpildītiem projektēšanas nosacījumiem, fiziskai personai var piemērot naudas sodu līdz 400 naudas soda vienībām, t. i., līdz 2000 eiro.

Ja būvvalde ir konstatējusi patvaļīgu būvniecību un uzlikusi par pienākumu noteiktā laika posmā sakārtot dokumentāciju vai atgriezt iepriekšējo tiesisko stāvokli, bet tas nav noticis, tad būvvalde ir tiesīga piemērot piespiedu naudu, lai panāktu administratīvā akta izpildi. Administratīvā procesa likums paredz, ka fiziskai personai šī summa ir no 50 eiro līdz 5000 eiro.

Ja patvaļīga būvniecība veikta Rīgas pašvaldībā, tad tiek piemērots paaugstināts nekustamā īpašuma nodoklis – 3% apmērā no nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības. To nosaka Rīgas domes saistošie noteikumi Nr. 148 “Par nekustamā īpašuma nodokli Rīgā”.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU