Sveiki! Man ir mantojuma līgums ar cilvēku, kuram esmu palīdzējusi gandrīz 25 gadus. Bet viņai ir dēls, kurš tajā dzīvoklī ir deklarēts un kuram ir antisociāls dzīvesveids. Viņš lieto alkoholu, terorizē māti. Vai pēc sievietes nāves dēls būs neatraidāmais mantinieks? Cik ilgā laikā jāpiesakās uz mantojumu? Vai viņas dēls var rakstiski atteikties no mantojuma neatraidāmās daļas? Tas ir vienistabas dzīvoklis.
Jā, sievietes dēls būs savas mātes neatraidāmais mantinieks. Turklāt, slēdzot mantojuma līgumu, ir jāievēro noteikumi par neatņemamo daļu, ja vien tas, kam tā pienākas, pats neatsakās no savām tiesībām uz neatņemamo mantojuma daļu tieši (piemēram, pie notāra) vai piedaloties mantojuma līguma slēgšanā.
Ja tas nav ievērots, tad pēc mantojuma atstājēja nāves neatņemamās daļas tiesīgie var pieprasīt izdot viņu neatņemamo daļu (Civillikuma 642. pants).
Pieteikšanās termiņš uz mantojumu var būt atkarīgs no konkrētās mantojuma lietas. Proti, no Civillikuma 693. panta izriet, ka mantiniekam jāizsaka griba pieņemt mantojumu:
Vēl jānorāda, ka gadījumā, ja mantinieks kādu iemeslu dēļ palaiž garām pieteikšanās uz mantojumu termiņu, notārs mantojuma apliecību izdod mantiniekiem, kuri uz mantojumu noteiktajā termiņā ir pieteikušies, bet saskaņā ar Civillikuma 685. pantu attiecīgais mantinieks vēl ir tiesīgs piecu gadu laikā celt tiesā mantojuma prasību. Šādā gadījumā strīds par mantojumu būtu jārisina tiesā.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!