E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 28197
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1
1
1

Mantojuma līgumā jāņem vērā neatņemamās daļas tiesīgie

J
jautā:
27. decembrī, 2022
Brigita

Sveiki! Man ir mantojuma līgums ar cilvēku, kuram esmu palīdzējusi gandrīz 25 gadus. Bet viņai ir dēls, kurš tajā dzīvoklī ir deklarēts un kuram ir antisociāls dzīvesveids. Viņš lieto alkoholu, terorizē māti. Vai pēc sievietes nāves dēls būs neatraidāmais mantinieks? Cik ilgā laikā jāpiesakās uz mantojumu? Vai viņas dēls var rakstiski atteikties no mantojuma neatraidāmās daļas? Tas ir vienistabas dzīvoklis.

A
atbild:
30. decembrī, 2022

Jā, sievietes dēls būs savas mātes neatraidāmais mantinieks. Turklāt, slēdzot mantojuma līgumu, ir jāievēro noteikumi par neatņemamo daļu, ja vien tas, kam tā pienākas, pats neatsakās no savām tiesībām uz neatņemamo mantojuma daļu tieši (piemēram, pie notāra) vai piedaloties mantojuma līguma slēgšanā.

Ja tas nav ievērots, tad pēc mantojuma atstājēja nāves neatņemamās daļas tiesīgie var pieprasīt izdot viņu neatņemamo daļu (Civillikuma 642. pants).

Pieteikšanās termiņš uz mantojumu var būt atkarīgs no konkrētās mantojuma lietas. Proti, no Civillikuma 693. panta izriet, ka mantiniekam jāizsaka griba pieņemt mantojumu:

  • termiņā, ko ieceltam mantiniekam noteicis mantojuma atstājējs (testamentā vai mantojuma līgumā);
  • līdz uzaicinājumā noliktam termiņam (pēc mantojuma lietas atklāšanas zvērināts notārs nosaka termiņu, kurā mantiniekiem jāizsaka griba pieņemt mantojumu);
  • ja uzaicinājuma nav bijis, tad mantiniekam jāizsaka sava griba pieņemt mantojumu gada laikā, skaitot šo termiņu no mantojuma atklāšanās dienas, ja mantojums atrodas viņa faktiskā valdījumā ( panta2. daļa), bet pretējā gadījumā – no ziņu saņemšanas laika par to, ka mantojums atklājies.

Vēl jānorāda, ka gadījumā, ja mantinieks kādu iemeslu dēļ palaiž garām pieteikšanās uz mantojumu termiņu, notārs mantojuma apliecību izdod mantiniekiem, kuri uz mantojumu noteiktajā termiņā ir pieteikušies, bet saskaņā ar Civillikuma 685. pantu attiecīgais mantinieks vēl ir tiesīgs piecu gadu laikā celt tiesā mantojuma prasību. Šādā gadījumā strīds par mantojumu būtu jārisina tiesā.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU