Komandas “EchoSentinel” attīstītais kompaktās akustiskās novērošanas sistēmas prototips ir īpaši piemērots izmantošanai sarežģītos kaujas apstākļos, kur tradicionālās vizuālās novērošanas tehnoloģijas zaudē efektivitāti. Komandā piedalās Latvijas zinātnieki un jaunie inženieri, kas zināšanas un prasmes guvuši Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU). Uzvarot hakatona nacionālajā atlasē, komanda gūst 5000 eiro lielu naudas balvu un iespēju savu ideju attīstīt starptautiskā EUDIS mentoringa programmā, saņemot individuālu atbalstu no aizsardzības un inovāciju jomas ekspertiem. Pēc tās komanda piedalīsies starpvalstu finālā, kurā savus risinājumus prezentēs arī Vācijas, Spānijas, Itālijas, Polijas, Lietuvas, Dānijas un Čehijas novatori.
Nacionālajā atlasē otro vietu un 3000 eiro naudas balvu saņem komanda “AiSAT” par satelītbalstītu situācijas apzināšanas platformu, bet trešo vietu 2000 eiro naudas balvu – komanda “GhostNet”, kas radīja pārnēsājamu un modulāru uzraudzības sistēmu ar LoRa tīklu. Savukārt “LMT Defence” specbalvu saņem komandai “ActionWise” par digitālu platformu, kas vērsta uz civiliedzīvotāju noturības stiprināšanu krīzes situācijās. Savu specbalvu pasniedz arī Latvijas Republikas Zemessardze – komandai “Thunder Point/Pērkonpunkts” par pārnēsājamu atvērtā koda RF sensoru sistēmu.
Starptautiskais aizsardzības hakatons Latvijā notika pirmo reizi, pulcējot gandrīz 70 dalībnieku. 17 komandas izstrādāja prototipus un konceptus, balstoties uz aizsardzības sektorā identificētām vajadzībām. Dalībnieku darbu atbalstīja ap 30 nozares mentoru – inženieri, pētnieki un aizsardzības jomas profesionāļi.
“Hakatons EUDIS apliecina, ka Latvijā ir ne vien tehniskā un akadēmiskā kompetence, bet arī patiesa vēlme radīt praktiskus risinājumus Eiropas drošībai. Šī platforma spēja pulcēt jaunus talantus, zinātniekus, novatorus un aizsardzības nozares ekspertus, veidojot ciešu sadarbību ar Aizsardzības ministriju, Aizsardzības inovāciju un tehnoloģiju centru, Zemessardzi un uzņēmējiem,” uzsver RTU Zinātnes un inovāciju centra Dizaina fabrikas vadītāja Elīna Miķelsone.
Hakatons notika RTU Rēzeknes akadēmijā. Izvēle par hakatona rīkošanu Rēzeknē bija stratēģisks solis, lai veicinātu inovāciju attīstību Latvijas reģionos. “Tik plaša mēroga pasākumi ārpus galvaspilsētas notiek reti, tāpēc mums ir īpašs gandarījums, ka pēc RTU Rēzeknes akadēmijas izveides šī bija pirmā iespēja īstenot starptautisku drošības inovāciju notikumu tieši Latgalē. Tas ļāva ne tikai vietējiem studentiem iesaistīties aktuālos aizsardzības procesos, bet arī apliecināja, ka attālums nav šķērslis. Šī pieredze iezīmē būtisku virzienu turpmākai reģionu iesaistei un sadarbības stiprināšanai ar tādiem partneriem kā Aizsardzības ministriju, Zemessardzi, “LMT Defence”, universitāšu inkubatoru “UniLab” un citiem,” norāda Olga Vindāča, RTU Rēzeknes akadēmijas direktora vietniece zinātnes un inovāciju jautājumos.
“EUDIS Defence” Latvijā organizēja RTU Zinātnes un inovāciju centrs sadarbībā ar Latvijas Aizsardzības ministriju un “LMT Defence”. Tas vienlaikus norisinājās astoņās Eiropas valstīs. Hakatona organizēšanā tika iesaistīts plašs partneru loks – Aizsardzības inovāciju un tehnoloģiju centrs, SIA “Belss”, SIA “Baltic Photonics”, Zemessardzes 3. Latgales brigāde un 32. kājnieku bataljons, Zemessardzes inovāciju centrs.