Labdien! Kāda ir pareiza rīcība pēc mammas nāves? Zemes īpašums ar māju bija reģistrēts uz mammas vārda, un pašlaik tur dzīvo mammas vīrs. Esmu mammai vienīgais bērns. Cik saprotu, uz mantojumu var pieteikties pēc 6 mēnešiem? Runa ir par to, lai uz jaunā īpašnieka vārda būtu noformēti dokumenti un nav tā, ka gadiem ilgi visur figurē mirušā vārds. Kā ir ar elektrības rēķiniem, zemes nodokli? Vai tie visus 6 mēnešus skaitīsies uz mirušās mātes vārda?
Vēršam uzmanību, ka šajā atbildē sniegtā tiesību normu interpretācija ir informatīva. |
Lai saņemtu mirušās personas atstāto mantojumu, vispirms ir jāvēršas pie zvērināta notāra un jāuzsāk mantojuma lieta. Civillikuma 693. pants noteic, ka sava griba par mantojuma pieņemšanu jāizteic notāram sludinājumā par mantojuma atklāšanos noteiktajā termiņā. Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumu Nr. 618 “Noteikumi par mantojuma reģistra un mantojuma lietu vešanu” 74. punktu, tiklīdz uzsākta mantojuma lieta, zvērināts notārs izsludina mantojuma atklāšanos oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.
Par mantojuma atklāšanās izsludināšanu un sludinājuma saturu zvērināts notārs rakstiski paziņo viņam zināmajām ieinteresētajām personām. Saskaņā ar Notariāta likuma 294. panta otro daļu uzaicinājuma termiņš mantojuma atstājēja kreditoriem ir divi mēneši no uzaicinājuma publicēšanas dienas, bet mantot aicinātajiem, legatāriem un neatņemamās daļas tiesīgajiem uzaicinājuma termiņš nedrīkst būt īsāks par trim mēnešiem no uzaicinājuma publicēšanas dienas. Maksimālais sludinājuma termiņš mantot aicinātajiem ir divpadsmit mēneši. Zvērināts notārs sludinājumā par mantojuma atklāšanos norāda informāciju par to, ka termiņā nepieteiktās mantinieku tiesības izbeidzas un termiņā nepieteiktās to kreditoru pretenzijas, kuru prasījumi nav nodrošināti ar hipotēku vai komercķīlu, tiks dzēstas. Tātad jums jāievēro notāra noteiktais termiņš konkrētajā mantojuma lietā.
Pēc tam, kad normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā ir apzināti visi mantinieki, kuri izteikuši gribu mantot, un mantojuma lietas ietvaros atbilstoši ir sadalīts mantojums, tiek izsniegta mantojuma apliecība, kurā norāda mantojamās mantas sastāvu. Pēc mantojuma apliecības saņemšanas mantinieki varēs veikt nostiprinājumus zemesgrāmatā (piemēram, ja nekustamo īpašumu mantos meita un mantojuma atstājēju pārdzīvojušais laulātais uz pusēm, tad zemesgrāmatā katrs varēs nostiprināt īpašuma tiesības uz ½ domājamo daļu no īpašuma), attiecīgi arī rēķins par nekustamā īpašuma nodokli tiks izrakstīts mantiniekiem, kas reģistrēs īpašuma tiesības. Par pakalpojumu līgumiem – ja konkrētajā īpašumā minētie pakalpojumi tiek lietoti, tad ieteicams uzreiz informēt pakalpojuma sniedzēju par pakalpojuma saņēmēja nāvi un pārslēgt nepieciešamos līgumus, lai netiktu pārtraukta pakalpojumu saņemšana un neveidotos parāds, kas jāpiedzen (ja parāds jau ir izveidojies, tad pakalpojumu sniedzēji kā kreditori var pieteikt savas pretenzijas mantojuma lietā). Ja ir kādas neskaidrības, tad varat konsultēties ar notāru, kura lietvedībā atrodas konkrētā mantojuma lieta.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!