Lasīšanai: 1 minūte
TĒMA: Pensijas

Vai sievietēm ar invaliditāti uz mūžu ir tiesības ātrāk pensionēties

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
20. decembrī, 2022
ineta

Esmu 3. grupas invalīde kopš bērnības. Vai man ir tiesības doties pensijā 5 gadus ātrāk?

A
atbild:
28. decembrī, 2022
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Sanita Letapura, Pensiju metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Sievietēm, kurām Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija (VDEĀVK) ir noteikusi invaliditāti uz mūžu (neatkarīgi no invaliditātes cēloņa) un kuru apdrošināšanas stāžs ir ne mazāks par 20 gadiem, ir tiesības pieprasīt vecuma pensiju pirms vispārējā pensionēšanās vecuma sasniegšanas.

Ņemot vērā pensijas vecuma pakāpenisko paaugstināšanos, šie nosacījumi šobrīd attiecas uz sievietēm, kuras no 2022. gada 1. jūlija ir sasniegušas 64 gadu vecumu, no 2023. gada 1. jūlija – 64 gadu un sešu mēnešu vecumu.

No 2024. gada 1. jūlija sievietes, kurām invaliditāte noteikta uz mūžu, sasniegs vispārējo pensionēšanās vecumu un tiesību normas viņām vairs neparedzēs ātrāku pensionēšanos.