E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 28037
Lasīšanai: 5 minūtes
TĒMA: Tieslietas
2
2
2
2

Problēmas ar kreditoriem jārisina savlaicīgi

J
jautā:
07. decembrī, 2022
Jānis

Labdien! Ir ieķīlāts dzīvoklis (atlikusī hipotēkas summa ir 21 000 eiro, dzīvokļa potenciālā vērtība ap 35 000 eiro), par kuru tiek regulāri maksāta hipotēka, taču papildus ir vairāki ātrie kredīti, kuru kopējā summa nedaudz pārsniedz 20 000 eiro, tie tikuši iztērēti azartspēlēs, un mēneša maksājumi ir pārāk lieli, lai tos samaksātu pilnā apmērā un regulāri. Darba alga ir stabili 1200–1400 eiro robežās, ir viens apgādājamais. Vai šādā situācijā pastāv iespēja, ka, lietām par nenomaksātajiem ātrajiem kredītiem nonākot tiesā, būtu iespējams pārliecināt tiesu parādsaistību nomaksāšanai veikt ieturējumus no darba algas, nepārdodot dzīvokli? Vai vienīgais risinājums tomēr ir nekavējoties pārdot dzīvokli un vēlāk, pēc 3 gadiem, uzsākt maksātnespējas procesu, jo šobrīd tas nevar tikt piemērots tieši tādēļ, ka kredīti tika iztērēti azartspēlēs? Vai maksātnespējas procesu būs iespējams uzsākt, ja tajā brīdī būs aktīvs tiesas nolēmums par parādu piedziņu? Vai ieķīlātu dzīvokli citai bankai, kurai regulāri tiek maksāts, var atņemt citu nenomaksātu kredītsaistību dēļ, ja šis dzīvoklis ir vienīgais īpašums, kurā dzīvo ģimene ar bērniem? Ja var, kāds ir regulējums, kur šai ģimenei pēc tam dzīvot? Vai arī vienkārši, bez jebkādām alternatīvām ģimene tiek izlikta, rupji runājot, uz ielas? Ir zināms, ka citās valstīs darbojas regulējums, kurā tas nav pieļaujams, vai arī tiek piedāvāta kāda cita dzīvesvieta, lai nepieļautu vairākiem cilvēkiem nokļūt uz ielas un kļūt par bezpajumtniekiem.

A
atbild:
03. janvārī, 2023

Vispirms jānorāda, ka pamatā piedziņas metodi izvēlas piedzinējs, nevis tiesa. Tas nozīmē –, ja tiesā tiks izskatīta jūsu parāda piedziņas lieta un tiks pieņemts tiesas nolēmums, ar kuru tiktu apmierināta piedzinēja prasība, tad tas, kādā veidā konkrētais parāds tiks piedzīts, būs atkarīgs no konkrētās situācijas.

Tomēr parādnieks savas civillietas ietvaros var mēģināt realizēt savas tiesības, kas noteiktas Civilprocesa likuma 206. pantā un paredz, ka pēc lietas dalībnieka pieteikuma, ievērojot pušu mantisko stāvokli, bērnu tiesības vai citus apstākļus, tiesa, kas taisījusi spriedumu lietā, ir tiesīga pieņemt lēmumu par sprieduma izpildīšanas atlikšanu vai sadalīšanu termiņos, kā arī par tā izpildes veida un kārtības grozīšanu. Jāuzsver, ka minētās ir tiesas tiesības, nevis pienākums, tādēļ nozīme būs tam, cik motivēts ir pieteikums par šāda lēmuma pieņemšanu, jo nepamatota sprieduma izpildes sadalīšana termiņos var būtiski aizskart citu personu tiesības un ar likumu aizsargātās intereses, piemēram, prasītāja tiesības saprātīgā termiņā saņemt sava prasījuma apmierināšanu, pamatojoties uz likumīgā spēkā stājušos tiesas spriedumu.

Tāpat ir iespēja mēģināt labprātīgi vienoties par parāda samaksas kārtību, lai piedzinējs nevērstos pie tiesu izpildītāja par parāda piespiedu piedziņu. Jāmin, ka jūs varat jau savlaicīgi (pirms lietas nonāk tiesā) vērsties pie kreditoriem, lai vienotos par parāda atmaksas kartību (samazinātu summu).

Savukārt, ja piedzinējs vērsīsies pie tiesu izpildītāja, tad piedziņas metodes (ieturējumi no darba algas, nekustamā īpašuma pārdošana izsolē utt.) tiks izvēlētas atbilstoši konkrētajai situācijai. Proti, ja tiesu izpildītāja ieskatā parāda piedziņu būs iespējams veikt saprātīgā termiņā, veicot tikai ieturējumus no darba algas, tad, neņemot vērā piedzinēja vēlmi pārdot nekustamo īpašumu izsolē, tas netiks darīts, jo tiesu izpildītājs ir tiesīgs izvērtēt konkrētajai situācijai piemērotāko un saudzīgāko risinājumu. Tomēr nevar izslēgt iespēju, ka piespiedu piedziņas procesā var notikt jums piederošās mantas, t. sk. nekustamo īpašumu, pārdošana.

Attiecībā uz nekustamā īpašuma pārdošanu jāatceras, ka, tā kā nekustamais īpašums ir ieķīlāts par labu bankai, tad tā pārdošana vispirms ir jāsaskaņo ar attiecīgo banku.

Savukārt tiesas nolēmums par parāda piedziņu netraucē maksātnespējas procesa uzsākšanai, bet, lai uzsāktu un veiksmīgi realizētu fiziskas personas maksātnespēju, personai ir jāatbilst visiem Maksātnespējas likumā izvirzītajiem priekšnoteikumiem (skat. 129., 130. un 153. pantu). Vairāk par fiziskas personas maksātnespējas procesu varat uzzināt šeit, kā arī LV portāla skaidrojumā “Fiziskas personas maksātnespējas process: piecas biežāk pieļautās kļūdas”.

Tāpat jānorāda, ka vienīgā īpašuma esamība, kurā dzīvojat kopā ar bērniem, gadījumā, ja piespiedu piedziņas lieta ir nonākusi pie tiesu izpildītāja, nav iemesls, lai netiktu veikta parāda piedziņa, tādēļ ieteicams savlaicīgi meklēt risinājumus kopā ar kreditoriem.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 247 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU