Labdien! Ar brāli esam mantojuši tēva 2. pensiju līmeni, nokārtots mantojums ar inventāra sarakstu, ir mantojuma apliecība. Pieteikušies 7 (septiņi) kreditori par kopsummu lielāku, kā saņemsim 2. pensiju līmeni. Tāpēc saņemto pensijas apjomu sadalīsim kreditoriem. VSAA naudu ieskaitīs mēneša laikā. Viens kreditors jau pēc nedēļas pieprasa samaksāt kredītsaistības pilnā apmērā, bet naudas kontā vēl nav. Saprotam, ka no šīs summas varam atrēķināt bēru un mantojuma izmaksas (Civillikuma 711. pants). Kāds likums un pants nosaka: kādā termiņā kreditoriem jāpiesakās un kā; cik ilgā laikā mums ir jāsamaksā kreditoriem; kā pareizi samērīgi šo summu sadalīt uz visiem kreditoriem (Civillikuma 707. pants)?
Civillikumā ir precīzi regulēts termiņš, kādā kreditoriem jāpiesaka savas kreditora pretenzijas, lai nezaudētu savas tiesības, taču Civillikuma 707. panta pirmā daļa vispārīgi noteic, ka mantojuma atstājēja kreditoriem jāvēršas ar saviem prasījumiem pie mantiniekiem. Tas nozīmē, ka mantiniekiem par mantoto saistību izpildi jāvienojas ar kreditoriem, t. sk. jāinformē arī par to, kad ir iespējams veikt samaksu. Jāņem vērā, ka kreditoriem var būt tiesības uzsākt piedziņu, tādēļ nav ieteicams atlikt komunikāciju ar kreditoriem par saistību izpildes kārtību.
Civillikuma 707. pants noteic, ka, norēķinoties ar mantojuma atstājēja kreditoriem, mantiniekiem jāievēro prasījumu priekšrocība, vispirms sedzot uz nekustamo īpašumu gulstošos nodokļu prasījumus, kas pieteikti sludinājumā par mantojuma atklāšanos norādītajā termiņā, un pēc tam nodrošināto kreditoru prasījumus. Attiecīgi šāda kārtība jāievēro, ja ir nodokļu parādi un nodrošinātie kreditori (piemēram, tāds, kura prasījums ir nodrošināts ar ķīlu, komercķīlu, hipotēku).
707. pants arī paredz: ja no mantojuma nepietiek, lai pilnībā segtu visus to kreditoru prasījumus, kuriem ir priekšrocība, tos sedz samērīgi. Ja pēc to kreditoru prasījumu segšanas, kuriem ir priekšrocība, no mantojuma paliek pāri manta, tad pārējos kreditoru pieteiktos prasījumus sedz samērīgi.
Tātad vispirms sedzami ir iepriekš minētie kreditoru prasījumi, kuriem ir priekšrocība, pēc tam – pārējie. Samērīgi nozīmē “proporcionāli”. Piemēram, Civilprocesa likuma 622. panta trešā daļa, kas regulē piedzinēju prasījumu apmierināšanas secību, nosaka: ja piedzītās summas nepietiek, lai pilnīgi apmierinātu visus vienas kārtas prasījumus, šie prasījumi apmierināmi proporcionāli summai, kas pienākas katram piedzinējam.
Ja kreditoriem ir iebildumi par mantoto parādu segšanas kārtību, tad atbilstoši Civillikuma 707. panta piektajai daļai mantojuma atstājēja kreditoru prasījumu apmierināšanas kārtību nosaka tiesa, proti, strīda gadījumā jāvēršas tiesā.
Civillikuma 711. pants noteic, ka mantinieks, kas pieņēmis mantojumu, atbild par mantojuma atstājēja parādiem un citiem prasījumiem pret to tikai šā mantojuma apmērā, un viņam ir tiesība atvilkt no tā vajadzīgās summas mantojuma atstājēja apbedīšanai, mantojuma saraksta sastādīšanai un citiem ar mantojuma lietas vešanu saistītajiem izdevumiem. Arī kreditora izdevumi par mantojuma saraksta sastādīšanu atvelkami no mantojuma pirms citiem parādiem un prasījumiem.
Gadījumā, ja jums ir neskaidrības par to, kā pareizi segt kreditoru prasījumus, ieteicams konsultēties ar kvalificētu juridiskās palīdzības sniedzēju, piemēram, zvērinātu notāru, pie kura kārtojāt mantojuma lietu.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!