TĒMA: Tieslietas

Izmeklētājs drīkst rīkoties tikai saskaņā ar likumu

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
15. septembrī, 2022
Olegs

Kādos gadījumos izmeklētājs kriminālprocesā ir tiesīgs neievērot Kriminālprocesa likuma prasības?

A
atbild:
11. oktobrī, 2022

Ņemot vērā, ka jautājumā nav ietverts precīzs situācijas apraksts, varu sniegt vispārīgu atbildi.

Normatīvie akti neparedz izmeklētāja tiesības neievērot Kriminālprocesa likumā noteiktās prasības, jo savā darbībā izmeklētājam jārīkojas saskaņā ar likumu.

Atbilstoši Kriminālprocesa likuma 28. pantam izmeklētājs ir izmeklēšanas iestādes amatpersona, kura ar izmeklēšanas iestādes vadītāja rīkojumu pilnvarota izdarīt izmeklēšanu kriminālprocesā.

Kriminālprocesa likuma 29. pants nosaka izmeklētāja kā procesa virzītāja pienākumus un tiesības.

Izmeklētājam ir pienākums:

  • izskatīt ziņas, kuras norāda uz iespējama noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, un uzsākt kriminālprocesu, tiklīdz konstatēts likumā noteiktais iemesls un pamats, vai atteikties uzsākt kriminālprocesu;
  • veikt izmeklēšanas darbības, lai noskaidrotu, vai noticis noziedzīgs nodarījums, kas to izdarījis, vai kādai personai par to krimināltiesiski jāatbild, noskaidrot šo personu un iegūt pierādījumus, kas dod pamatu personas saukšanai pie kriminālatbildības;
  • veikt visus likumā paredzētos pasākumus kaitējuma atlīdzināšanas nodrošināšanai;
  • izvēlēties konkrētiem apstākļiem atbilstošu vienkāršāko kriminālprocesa veidu, kā arī izvēlēties un veikt tādas procesuālās darbības, lai nodrošinātu kriminālprocesa mērķa sasniegšanu pēc iespējas ātrāk un ekonomiskāk;
  • izpildīt sava tiešā priekšnieka, uzraugošā prokurora, amatā augstāka prokurora norādījumus vai izmeklēšanas tiesneša priekšrakstus;
  • likumā noteiktajos gadījumos un kārtībā apturēt vai izbeigt kriminālprocesu.

Izmeklētājam ir tiesības:

  • likumā noteiktajā kārtībā pieņemt jebkuru procesuālo lēmumu un veikt jebkuru procesuālo darbību vai uzdot tās veikšanu izmeklēšanas grupas dalībniekam vai procesuālo uzdevumu izpildītājam;
  • ierosināt uzraugošajam prokuroram lemt jautājumu par kriminālvajāšanas uzsākšanu;
  • pārsūdzēt sava tiešā priekšnieka norādījumus;
  • pārsūdzēt uzraugošā prokurora lēmumus un norādījumus;
  • pārsūdzēt amatā augstāka prokurora norādījumus;
  • pārsūdzēt izmeklēšanas tiesneša lēmumus.

Saskaņā ar Kriminālprocesa likuma 337. pantu sūdzības par izmeklētāja vai izmeklētāja tiešā priekšnieka rīcību vai lēmumiem iesniedz kriminālprocesu uzraugošajam prokuroram.