Vai var atlaist darbinieci, uzzinot par grūtniecību

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
13. septembrī, 2022
Alise

Labdien! Patlaban jau gadu strādāju, taču grasos mainīt darbavietu. Ja jaunajā darbavietā uzzinās, ka esmu stāvoklī, vai man būs iespēja doties dekrētā vai arī mani atlaidīs no darba?

A
atbild:
19. septembrī, 2022
Lidija Dārziņa
LV portāls

Darba likums neuzliek darbiniekam pienākumu ziņot darba devējam par grūtniecību.

Darba likuma 109. panta pirmajā daļā ir noteikts aizliegums uzteikt darba līgumu ar grūtnieci, izņemot gadījumus, kas noteikti Darba likuma 101. panta pirmās daļas 1., 2., 3., 4., 5. un 10. punktā.

Lai darbotos aizliegums darbinieci atlaist, darba devējam jābūt informētam par darbinieces grūtniecību. Darba likumā nav noteikts termiņš, līdz kuram darbiniecei grūtniecības fakts jādara zināms darba devējam. Paziņošanas fakts ir svarīgs, lai darba devējs ievērotu likuma normas.

Darba ņēmējai ir tiesības doties grūtniecības un dzemdību atvaļinājumā, kad ārsts ir izsniedzis darbnespējas lapu B, kā arī izmantot Darba likumā noteiktās tiesības uz bērna kopšanas atvaļinājumu.

Vēl jāzina –, ja ar darba devēju ir noslēgts darba līgums uz noteiktu laiku, tad līgums izbeidzas noteiktajā termiņā.