E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 26888
Lasīšanai: 3 minūtes

Vai vienlaikus var saņemt atlīdzību par arodslimību un invaliditātes pabalstu

J
jautā:
23. jūlijā, 2022
Vija

Labdien. Vai cilvēks vienlaikus var saņemt atlīdzību par arodslimību un invaliditātes pabalstu, ja slimības nav savā starpā saistītas?

A
atbild:
27. augustā, 2022
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Dace Prenclava, Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Likuma “Par obligāto sociālo apdrošināšanu pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām” 14. panta  astotā daļa nosaka – ja personai vienlaikus ir tiesības uz atlīdzību par darbspēju zaudējumu un invaliditātes pensiju saskaņā ar likumu “Par valsts pensijām”, tad personai piešķir vienu pakalpojumu, ņemot vērā viņas izvēli.

Tas nozīmē, ka vienlaikus nevar saņemt atlīdzību par darbspēju zaudējumu un invaliditātes pensiju. Ja pēc nelaimes gadījuma darbā vai sakarā ar arodsaslimšanu ir radušās tiesības uz atlīdzību par darbspēju zaudējumu un arī uz invaliditātes pensiju, persona var izvēlēties un saņemt vienu, sev izdevīgāko maksājumu.

Piemēram. Kopš 2000. gada Anna saņem atlīdzību par darbspēju zaudējumu sakarā ar viņai noteikto arodslimību 250 eiro mēnesī. No 15.03.2022. Annai papildus nosaka arī 2. grupas invaliditāti ar cēloni “vispārējā saslimšana”, un viņai ir tiesības uz invaliditātes pensiju, kuras apmērs ir 300 eiro mēnesī. Tā kā tiesības saņemt ir tikai vienu pakalpojumu, tad Annai ir jāizdara izvēle, kuru pakalpojumu turpmāk viņa saņems.

Tā kā jautāts ir par to, vai cilvēks vienlaikus var saņemt atlīdzību par arodslimību un invaliditātes pabalstu, ar pabalstu saprotot valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu invaliditātes gadījumā (turpmāk – pabalsts), paskaidroju Valsts sociālo pabalstu likuma 13. panta pirmajā daļā noteikto: pabalstu piešķir personai, kurai nav tiesību uz apdrošināšanas atlīdzību sakarā ar nelaimes gadījumu darbā vai arodslimību. Tas nozīmē, ka personai, kura jau saņem atlīdzību par darbspēju zaudējumu, tiek noteikta arī invaliditātes grupa sakarā ar vispārējo saslimšanu un tai nav invaliditātes pensijas piešķiršanai nepieciešamā trīs gadu darba stāža, tad pabalsts personai netiek piešķirts.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU