Esmu priekšlaicīgā pensijā kā daudzbērnu tēvs. Esmu sasniedzis īsto pensijas vecumu, vērsos sociālajā dienestā, lai sāktu saņemt pilno pensiju, bet man paskaidroja, ka tāda puspensija palikšot līdz mūža galam. Kāpēc likumdošanā raksta, ka, sasniedzot pensijas vecumu, jāsāk saņemt pilnu pensiju?
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras Pensiju metodiskās vadības daļas vecākā eksperte Liene Glušaka skaidro: “Bērna vecākam vai aizbildnim, kura apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 25 gadiem un kurš līdz bērna 18 gadu vecuma sasniegšanai ne mazāk kā 8 gadus ir aprūpējis piecus vai vairāk bērnus, vai bērnu, kurš vismaz 8 gadus ir bijis atzīts par bērnu ar invaliditāti, tiesības uz vecuma pensiju ir piecus gadus pirms vispārējā pensionēšanās vecuma sasniegšanas, un pensiju piešķir uz mūžu.
Tādējādi tēvam, kurš aprūpējis piecus vai vairāk bērnus un izmantojis tiesības vecuma pensiju pieprasīt agrāk par vispārējo pensionēšanās vecumu, vecuma pensija tiek izmaksāta pilnā apmērā no piešķiršanas dienas.”
Vecākiem šīs tiesības – doties pensijā piecus gadus agrāk nekā ir vispārējais (pilnais) pensionēšanās vecums – noteiktas likumā “Par valsts pensijām”. Un tā uzreiz tiek izmaksāta pilnā (piešķirtajā) apmērā.
Tā nav priekšlaicīgā pensija, kuru jebkurš var pieprasīt divus gadus pirms pilnā pensionēšanās vecuma sasniegšanas, ja ir 30 gadu darba stāžs. Un likumā tā arī precīzi iezīmēta – kā priekšlaicīgā pensija –, turklāt pēc tās piešķiršanas likumā ir noteikti ierobežojumi: līdz pilnajam pensijas vecumam pensiju, kura piešķirta priekšlaicīgi, izmaksā 50 procentu apmērā; savukārt, ja persona, kurai vecuma pensija piešķirta priekšlaicīgi, strādā, priekšlaicīgi piešķirto pensiju līdz pensijas vecumam nemaksā vispār.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 200 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!