Paternitātes atvaļinājuma izmantošana

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
16. jūlijā, 2022
Maija

Labdien! Lūdzu paskaidrojiet, kādā veidā VSAA veiks paternitātes pabalsta aprēķinu un izmaksu: par darba vai kalendāra dienām, ņemot vērā, ka Darba likumā un Maternitātes un slimības apdrošināšanas likumā noteikts, ka jāapmaksā 10 darba dienas. Savukārt ne VID, ne aģentūrai nav zināmas darbinieka darba dienas un VSAA visus pabalstus nosaka no vidējās apdrošināšanas iemaksu algas kalendāra dienai. Paldies!

A
atbild:
27. jūlijā, 2022
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Iveta Olte, Pabalstu metodiskās vadības daļa vecākā eksperte

VSAA paternitātes pabalstu piešķirs par desmit darba dienām, pamatojoties uz pieprasītāja iesniegumu un no Valsts ieņēmuma dienesta (VID) saņemto informāciju par darba devēja piešķirto atvaļinājumu. Sniedzot informāciju Valsts ieņēmumu dienestam par darbiniekam piešķirto atvaļinājumu sakarā ar bērna piedzimšanu, no šā gada 1. augusta darba devējam katra piešķirtā atvaļinājuma periodā jānorāda tikai darba dienas, neiekļaujot periodā brīvdienas un svētku dienas, par kurām atvaļinājums nav piešķirts.

Piemēram, darbinieka bērns ir piedzimis 2022. gada 5. augustā. Darbinieks lūdz piešķirt atvaļinājumu bērna tēvam sakarā ar bērna piedzimšanu 10 darba dienas no 8. augusta (pirmdienas). Darbinieks strādā normālu darba laiku, sestdiena un svētdiena ir brīvdiena. Tādējādi darba devējs, sniedzot  informāciju VID par darbiniekam piešķirto atvaļinājumu, norāda divus periodus:

  • no 8. augusta līdz 12. augustam (5 darba dienas no pirmdienas līdz piektdienai);
  • no 15. augusta līdz 19. augustam (5 darba dienas no pirmdienas līdz piektdienai).

Darbiniekam ir tiesības izmantot paternitātes atvaļinājumu arī dalīti.