E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 32405
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Tieslietas
2
2

Lemjot par aizbildņa iecelšanu, tiek ņemtas vērā bērna vislabākās intereses

J
jautā:
15. aprīlī, 2024
Vivita

Mana meita regulāri lieto alkoholu un draud ar pašnāvību, ja es sūdzēšos. Pirms gada viņa atgriezās no ārzemēm, jo saprata, ka nespēj tikt galā. Par viņas bērniem (5 un 7 gadi) rūpējos es (vecmāmiņa), viņi dzīvo ar mani, es nodrošinu visas bērnu vajadzības. Bērni iet bērnudārzā. Meita viena dzīvo blakus dzīvoklī, ar bērniem netiekas. Bērnu tēvi neatrodas Latvijā. Vecākajam bērnam tēvs ir fiktīvs (pakistānietis). Bērniem uzturlīdzekļus maksā Latvijas valsts. Vēlos nokārtot aizbildniecību. Vecākajam mazdēlam man jau ir pilnvara līdz 18 gadiem. Taču es baidos zaudēt bērnus un uzsākt procesu. Baidos, ka bāriņtiesa var izņemt bērnus no ģimenes un pakistānietis var gribēt bērnu paņemt pie sevis. Kādas ir manas izredzes saņemt aizbildniecību par mazbērniem?

A
atbild:
15. maijā, 2024

Bērnam var iecelt aizbildni noteiktos gadījumos, tostarp, ja bērna vecākiem ir pārtrauktas vai atņemtas aizgādības tiesības, jo vecāks vai vecāki nespēj nodrošināt bērnam pienācīgu aprūpi, piemēram, atkarību dēļ, norāda Rīgas valstspilsētas pašvaldības bāriņtiesa.  

Ja aizgādības tiesības tiek pārtrauktas tikai vienam no vecākiem, par bērnu rūpēsies otrs vecāks, bet, ja tas nav iespējams, tad aizgādības tiesības tiks pārtrauktas abiem vecākiem un bāriņtiesa lems par ārpusģimenes aprūpes nodrošināšanu bērnam, piemēram, aizbildņa iecelšanu.  

Aizgādības tiesības var tikt pārtrauktas uz noteiktu laiku, līdz būs zuduši riski, kāpēc tās tika pārtrauktas. Bāriņtiesa vērtēs apstākļus un lems par pārtraukto bērna aizgādības tiesību atjaunošanu, ņemot vērā bērna intereses. Ja pārtrauktās aizgādības tiesības gada laikā nav iespējams atjaunot, bāriņtiesa var lemt par prasības celšanu tiesā par aizgādības tiesību atņemšanu vecākam. 

Atbilstoši Civillikumā noteiktajai kārtībai aizbildnis ir pilngadīga persona no tuvākiem vai tālākiem radiem vai arī kāda cita persona, kas nodrošina bērna tiesību un interešu aizsardzību, aizvietojot savam aizbilstamajam vecākus. 

Rīgas valstspilsētas pašvaldības bāriņtiesa skaidro, ka, iesniedzot iesniegumu par aizbildnību, bāriņtiesa vērtēs lietas apstākļus kopumā, tostarp jums būs jāsniedz atbilstoša informācija, lai pierādītu jūsu spējas rūpēties par mazbērniem, ņemot vērā bērnu vislabākās intereses. Lai kļūtu par aizbildni, jāsaņem bāriņtiesas atzinums. 

Plašāka informācija par aizbildnības dibināšanu pieejama Rīgas valstspilsētas pašvaldības bāriņtiesas tīmekļvietnē. 

Vienlaikus Rīgas valstspilsētas pašvaldības bāriņtiesa aicina jūs nebaidīties un konsultēties par labākajiem risinājumiem mazbērnu interešu nodrošināšanai pašvaldības bāriņtiesā, kur saņemsiet arī visu nepieciešamo informāciju par aizbildnības aspektiem.  

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 148 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas