TĒMA: Mājoklis

Kā noformēt aizdevumu radiniekam nekustamā īpašuma iegādei

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
11. jūlijā, 2022
Zane

Labdien! Ja privātpersona izsniedz aizdevumu radiniekam nekustamā īpašuma iegādei un abas puses vienojas, ka nekustamais īpašums kalpos kā aizdevuma nodrošinājums un ka īpašniekam nebūs tiesību līdz aizdevuma atmaksāšanai īpašumu atsavināt vai jebkādā veidā apgrūtināt, vai šādu nosacījumu nepieciešams reģistrēt zemesgrāmatā? Ja jā, vai tas jāietver nostiprinājuma lūgumā un vai šāds nosacījums rada papildu izmaksas  (valsts nodevas vai tamlīdzīgi)? Paldies!

A
atbild:
27. jūlijā, 2022
Inese Helmane
LV portāls
Latvijas Zvērinātu notāru padome
Zane Ankrava, zvērināta notāre

Šāds aizdevums noteikti ir jānoformē rakstiski un ne tikai jālūdz zemesgrāmatā ierakstīt, ka īpašumu līdz naudas atdošanai īpašnieks nedrīkst atsavināt, bet arī jānodibina hipotēka: nekustamā īpašuma ķīla. Tas sniedz garantiju aizdevējam, ka viņa aizdevums ir nodrošināts ar publisku hipotēku: naudas neatdošanas gadījumā aizdevējs vēršas tiesā, lūdzot realizēt ķīlu. Parasti tad īpašums nonāk izsolē, un aizdevējs no pārdošanas cenas dabū savu aizdoto naudu atpakaļ.

Izdevumi: notariālās izmaksas par nostiprinājuma lūguma sagatavošanu un apliecināšanu, valsts nodeva zemesgrāmatai (0,1% no aizdevuma summas) un kancelejas nodeva.

Zvērināta notāra atlīdzība par līguma sagatavošanu, apliecināšanu, nostiprinājuma lūgumu zemesgrāmatai tiek aprēķināta saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr. 37 “Noteikumi par zvērinātu notāru atlīdzības taksēm un to noteikšanas kārtību”, un atlīdzība ir atkarīga no darījuma summas.

Zemesgrāmatu likuma 107. pants nosaka kancelejas nodevas šādos apmēros:

  • par jauna nodalījuma atklāšanu – 30 eiro;
  • par dzīvokļa īpašuma nodalījuma atklāšanu – 15 eiro;
  • par jaunas tiesības nostiprinājumu katrai personai – 15 eiro;
  • par nostiprinājuma pārgrozījumu un atzīmes ierakstīšanu – 8 eiro;
  • par zemesgrāmatu apliecības izsniegšanu – 8 eiro;
  • par tiesneša lēmuma apliecinātas datorizdrukas izsniegšanu – 5 eiro.