Labdien! 2025. g. nogalē tika pārdots dzīvoklis Pierīgā. Iemaksas uzkrājumam mājas remontam par 2024.–2025. g. no šī dzīvokļa veiktas aptuveni 900 eiro apmērā. Vēlos tās atgūt, jo pakalpojumu neesmu saņēmusi. Par šo periodu apsaimniekotājs nespēja sniegt atskaiti. Sākotnēji uzkrājumi mēnesī bija 5 eiro, tad 10 eiro, tā nauda tika iztērēta mājas energoefektivitātes noteikšanai un dzīvokļa parāda segšanai, kas tika izdarīts bez dzīvokļu īpašnieku piekrišanas. 2024. g. bez brīdinājuma uzkrājuma summa bija jau 43 eiro mēnesī. 2025. g. martā tika nomainīts gan pārvaldnieks, gan galvenais grāmatvedis, gan valde. Dzīvokļu īpašnieki par to netika informēti. Administrācija man paziņoja, ka atskaites tehnisku iemeslu dēļ nav iespējams saņemt. Uzsākot darbu 2023. g., pārvaldniece mūs informēja, ka mājas uzkrājums ir ap 10 000 eiro un viņa tos varot tērēt bez dzīvokļu īpašnieku piekrišanas. Nauda arī tika iztērēta. 2025. g. nogalē bija sakrāti 55 000 eiro. Mājas uzkrājumu fonds ir obligāts pasākums, bet maksātāju LV likums neaizsargā. Kāpēc man būtu jādāvina nauda tādam apsaimniekotājam?
Atbilde sagatavota sadarbībā ar Latvijas Dzīvokļu īpašnieku biedrību asociāciju “Mājoklis”.
Skaidro asociācijas valdes locekle Aleksandra Cimbale:
“Saskaņā ar Dzīvokļa īpašuma likuma 15.² pantu dzīvokļu īpašnieku kopības manta ietver arī dzīvokļu īpašnieku veiktās iemaksas uzkrājumu fondā. Vienlaikus dzīvokļu īpašnieku maiņa neietekmē šīs mantas piederību kopībai, kas nozīmē, ka uzkrājumu fondā iemaksātie līdzekļi bijušajam īpašniekam netiek atmaksāti.
Tomēr aprakstītā situācija rada pamatotas šaubas par pārvaldnieka rīcības tiesiskumu, godprātību un finanšu uzskaites caurskatāmību. Dzīvokļu īpašniekam ir tiesības pieprasīt detalizētas atskaites par līdzekļu izlietojumu, iepazīties ar dokumentāciju, kas pamato veiktos darbus, kā arī pārliecināties par pieņemto lēmumu tiesiskumu.
Ja šāda informācija netiek sniegta labprātīgi, dzīvokļu īpašniekam ir tiesības celt prasību tiesā.”
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 200 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!