TĒMA: Mājoklis

Kā ēku nodot ekspluatācijā

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
05. jūlijā, 2022
Ivars Ozoliņš

Labdien! Man vecāku mājā ir objekts: savrupmājas rekonstrukcija, kad. nr. 0100-074-0413, apn. nr. BV-03-168-ap/74 NO 17.01.2003. Cik saprotu, tad objekts ir jānodod 01.10.2022., bet mājās tagad ievāksies jauna ģimene un mēs vēlamies veikt izmaiņas projektā un pagarināt būvatļauju. 1) Kādas būtu veicamās darbības? 2) Rēķinot, ka projekts ir diezgan vecs, vai vispār ir iespējas veikt labojumus tajā, ja būvprojektu vadītājs un arhitekts ir jau nomiruši? Vai tas nav jātaisa no jauna?

A
atbild:
06. jūlijā, 2022
Inese Helmane
LV portāls

Saskaņā ar Būvniecības likuma 5. panta pirmās daļas 1. punktu 2014. gada 1. oktobrī stājās spēkā Ministru kabineta noteikumi Nr. 500 “Vispārīgie būvnoteikumi”, kuri paredz maksimālo būvdarbu veikšanas laiku, kas ir astoņi gadi no atzīmes saņemšanas būvatļaujā par būvdarbu uzsākšanas nosacījumu izpildi. Tātad visām būvēm, kuru celtniecība sākta pirms 2014. gada 1. oktobra, būvdarbu pabeigšanas termiņu skaita no 2014. gada 1. oktobra, un tās ekspluatācijā jānodod līdz 2022. gada 1. oktobrim.

Speciālie būvnoteikumi paredz dokumentu apjomu, kas iesniedzami būvvaldē, lai objektu nodotu ekspluatācijā. Uz savrupmāju pieņemšanu ekspluatācijā attiecināms Ministru kabineta noteikumu Nr. 529 “Ēku būvnoteikumi” 167. punkts.

Ja līdz 2022. gada 1. oktobrim nav iespējams ēku nodot ekspluatācijā, būvnoteikumi paredz pagarināt būvatļaujas derīguma termiņu arī pēc noteiktā maksimālā būvdarbu veikšanas ilguma.

Lai noskaidrotu, vai iespējams veikt izmaiņas projektā, jums būtu jāvēršas vietējā pašvaldības būvvaldē, kur speciālisti iepazīsies ar visiem pieejamiem dokumentiem.

Vairāk par ēku nodošanu ekspluatācijā varat izlasīt publikācijā “Ēkas ekspluatācijā jānodod līdz 2022. gada 1. oktobrim” un noklausīties raidierakstā “Kāpēc ēkas jānodod ekspluatācijā līdz 2022. gada 1. oktobrim”.