Kad suns uzskatāms par klaiņojošu

J
jautā:
19. janvārī, 2012
Domas doma

Jaunajā MK noteikumu projektā "Noteikumi par kārtību, kādā suni atzīst par bīstamu, un prasībām bīstama suņa turēšanai" viss ir labi. Bet kā ar „Medību noteikumos” ietverto normu, ka medniekam ir tiesības nošaut klaiņojošu suni: "3.2.14. klaiņojoši suņi un kaķi – visu gadu bez īpašnieka piekrišanas"?
Šis jautājums ir jārisina, jo Liepājas pusē Nīcas novadā pagājušā gadā mednieks pie meža īpašnieka mājām nošāva divus mīļus suņukus. Tas nav vienīgais gadījums, tā ir pietiekami nopietna problēma.

A
atbild:
19. janvārī, 2012
Zemkopības ministrija
Inga Kronenberga, Veterinārā un pārtikas departamenta Dzīvnieku tirdzniecības, labturības un barības nodaļas vadītāja vietniece

Saskaņā ar Medību likumā noteikto: „Medībām pielīdzināma medību platībās klaiņojošu suņu un kaķu, kā arī izbēgušu nebrīvē turētu dzīvnieku medīšana (pēc īpašnieka rakstveida lūguma medību tiesību lietotājam). Par klaiņojošiem suņiem (izņemot šķirnes medību suņus) un kaķiem atzīstami jebkurā gadalaikā medību platībās tālāk par 200 metriem no apdzīvotām vietām vai dzīvojamām mājām brīvi klejojoši kaķi un suņi bez uzpurņa vai reģistrācijas žetona.”

Lai izvairītos no iespējas, ka mājas mīlulis tiek nošauts, dzīvnieka īpašniekam vai turētājam ir jāievēro prasības, kas noteiktas Veterinārmedicīnas likumā, t.i., rūpēties par labvēlīgu sabiedrības attieksmi pret viņa īpašumā esošo dzīvnieku, kā arī nodrošināt, lai dzīvnieks netraucētu un neapdraudētu cilvēkus vai citus dzīvniekus.

Pamatojoties uz Ministru kabineta 2006.gada 4.aprīļa noteikumiem Nr.266 „Labturības prasības mājas (istabas) dzīvnieku turēšanai, tirdzniecībai un demonstrēšanai publiskās izstādēs, kā arī suņa apmācībai” noteikto, ārpus pilsētām un ciemiem  viensētās suni var turēt ārpus telpām nepiesietu, ja tiek nodrošināts, ka tas neapdraud cilvēkus un dzīvniekus. Ārpus īpašnieka vai turētāja valdījumā vai turējumā esošās teritorijas suns bez pavadas var atrasties pastaigas laikā īpašnieka vai turētāja uzraudzībā un redzeslokā tādā attālumā, kādā īpašnieks vai turētājs spēj kontrolēt dzīvnieka rīcību.

Mājas (istabas) dzīvnieka īpašniekam vai turētājam ir tiesības kopā ar mājas (istabas) dzīvnieku atrasties ārpus mājas (istabas) dzīvnieka īpašnieka vai turētāja valdījumā vai turējumā esošās teritorijas, ja mājas (istabas) dzīvnieks netraucē sabiedrību un nerada draudus cilvēka drošībai, veselībai un dzīvībai, nerada draudus citu dzīvnieku drošībai, veselībai un dzīvībai.

Noteikumu 11.punktā arī noteikts: „Ja suns atrodas ārpus tā īpašnieka vai turētāja valdījumā vai turējumā esošās teritorijas, sunim jābūt uzliktai kaklasiksnai vai citam aksesuāram, piemēram, iemauktiņiem, bet bīstamam sunim jābūt arī sarkanai atšķirības lentei, ar ko apzīmē bīstamu suni.”

Pamatojoties uz normatīvajos aktos noteikto, dzīvnieka īpašnieks vai turētājs pats lielā mērā ir atbildīgs par sava dzīvnieka veselību un drošību.
Papildu informācijai: