TĒMA: Mājoklis

Kam domāta drošības nauda

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
21. jūnijā, 2022
Pēteris

Labdien! Īrēju dzīvokli, bet plānoju izbeigt īri ātrāk par noteikto termiņu. Izīrētājs negrib atdot drošības naudu, atsaucoties uz īres līgumu, kurā ir ierakstīts punkts: “Īrniekam ir tiesības vienpusēji atkāpties no šī līguma pirms tā termiņa beigām, par to rakstveidā paziņojot Izīrētājam vismaz 1 (vienu) mēnesi iepriekš. Šādā gadījumā Īrnieks zaudē tā samaksāto Drošības naudu, lai kompensētu Izīrētāja plānoto un negūto peļņu sakarā ar līguma pirmstermiņa izbeigšanu.” Atradu šeit līdzīgu jautājumu, kur atbilde ir tāda, ka tas ir pretlikumīgi, bet tas ir no 2018. gada, kad vēl nebija stājies spēkā jauns īres likums. Vai ar jauna īres likuma stāšanos spēkā situācija ir mainījusies, vai tas vēl joprojām ir pretlikumīgi? Paldies!

A
atbild:
27. jūnijā, 2022
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jānis Lapsa, zvērināts advokāts, LU Juridiskās fakultātes lektors

Tādu līguma punktu ir nepareizi iekļaut līgumā.

Atbilstoši Dzīvojamo telpu īres likuma 12. pantam drošības naudu var prasīt no īrnieka īres līguma saistību izpildes nodrošināšanai, piemēram, sedzot īres/komunālo maksājumu parādus vai zaudējumus.