TĒMA: Ģimene

Atvieglojumi daudzbērnu ģimenēm

J
jautā:
02. decembrī, 2010

Labdien! Ar vīru audzinām trīs bērnus, esmu dzirdējusi, ka atbilstam kritērijam "daudzbērnu ģimene". Tāpat ir dzirdēts, ka daudzbērnu ģimenēm ir dažādi atvieglojumi, tikai nevaru atrastu – kādi? Tāpat labprāt uzzinātu, vai pietiek, ka visi bērni ir ierakstīti vecāku pasē, vai arī ir nepieciešama kāda īpaša izziņa, kas apliecina, ka esam daudzbērnu ģimene?

A
atbild:
02. decembrī, 2010
Rīgas dome
Aina Žubeviča, Labklājības departamenta speciāliste

2009. gada 17. februārī valdība atbalstīja Bērnu, ģimenes un sabiedrības integrācijas lietu ministrijas izstrādāto daudzbērnu ģimenes definīciju, kas nosaka: daudzbērnu ģimenes statuss tiek piešķirts tādām ģimenēm, kurās tiek audzināti trīs vai vairāk bērni, arī tad, ja viens no trim vai vairāk bērniem ir audžubērns vai aizbildnībā esošs bērns, kā arī gadījumos, ja starp šiem bērniem ir iepriekšējo laulību vai partnerattiecību bērns. Valstī pagaidām nav vienota statusa apliecinoša dokumenta, kas ļautu identificēt, ka persona ir no daudzbērnu ģimenes. Šajā konkrētajā gadījumā Jums ir jāuzrāda pase, kurā reģistrēti bērnu vārdi.

Katra pašvaldība, komercpakalpojuma sniedzējs sava finansējuma ietvaros daudzbērnu ģimenēm var sniegt noteiktus atvieglojumus pakalpojumu saņemšanā. Rīgas pilsētas pašvaldība paredz atlaides sabiedriskajā transportā daudzbērnu ģimeņu vecākiem, kultūras un izklaides pasākumu apmeklējumiem daudzbērnu ģimenēm (muzeju apmeklējums, Zooloģiskā dārza apmeklējums u.c). Valsts garantētu atvieglojumu vai labumu no minētā statusa ģimenēm pagaidām nav.

Rīgas domes saistošie noteikumi “Par braukšanas maksas atvieglojumiem Rīgas pilsētas sabiedriskā transporta maršrutu tīklā” paredz, ka Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā dzīvesvietu deklarējušie abi daudzbērnu ģimenes vecāki, kuriem ir seši vai vairāk bērnu līdz 18 gadu vecumam vai bērni vecumā no 18 gadiem līdz 24 gadiem, kas ir vispārējās izglītības iestādēs klātienē izglītojamie, profesionālās pamatizglītības, arodizglītības vai profesionālās vidējās izglītības programmās profesionālās izglītības iestādēs klātienē izglītojamie vai augstākās izglītības iestādēs pilna laika studējošie, – braukšanas maksas atvieglojums 100% apmērā no biļetes cenas.

Savukārt Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā dzīvesvietu deklarējušais viens no daudzbērnu ģimenes vecākiem, kura ģimenē ir trīs līdz pieci bērni līdz 18 gadu vecumam vai bērni vecumā no 18 gadiem līdz 24 gadiem, kas ir vispārējās izglītības iestādes klātienē izglītojamie, profesionālās pamatizglītības, arodizglītības vai profesionālās vidējās izglītības programmās profesionālās izglītības iestādēs klātienē izglītojamie vai augstākās izglītības iestādēs pilna laika studējošie, – braukšanas maksas atvieglojums 60% apmērā no mēneša abonementa biļetes cenas.