E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 26476
Lasīšanai: 2 minūtes
1
1

Pašvaldības zemes atsavināšana

J
jautā:
06. jūnijā, 2022
Vilis

Labdien! Vectēvs vēlas no pašvaldības nopirkt zemi, uz kuras atrodas viņam piederošās ēkas. 2010. gadā tika izbeigtas zemes lietošanas tiesības, šobrīd ir slēgts zemes nomas līgums. Pašvaldība piekrīt atsavināt īpašumu, bet tikai daļēji, jo uzskata, ka 20 ha mums ir par daudz. Zemes gabala atdalīšanu piekrīt veikt, ja mēs maksāsim par to no savas kabatas. Vai tas ir likumīgi?

A
atbild:
17. jūnijā, 2022
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jolanta Kramerovska, zvērināta advokāte

Zemes atsavināšanu pašvaldība veic, ievērojot Publiskas personas mantas atsavināšanas likumu. Konkrētajā gadījumā jūsu vectēvam ir tiesības to ierosināt, pamatojoties uz iepriekš minētā likuma 4. panta 4. daļas 3. punktu, proti: “(4) Atsevišķos gadījumos publiskas personas nekustamā īpašuma atsavināšanu var ierosināt šādas personas: .. 3) zemesgrāmatā ierakstītas ēkas (būves) īpašnieks vai visi kopīpašnieki, ja viņi vēlas nopirkt zemesgabalu, uz kura atrodas ēka (būve), vai zemesgabalu, uz kura atrodas ēka (būve), un zemes starpgabalu, kas pieguļ šai zemei.”

Kārtību, kā šis process notiek, regulē Ministru kabineta noteikumi Nr. 109 “Kārtība, kādā atsavināma publiskas personas manta”.

Saskaņā ar Pašvaldību likuma 14. panta 1. daļas 2. punktu: “Pildot savas funkcijas, pašvaldībām likumā noteiktajā kārtībā ir tiesības: .. 2) iegūt un atsavināt kustamo un nekustamo mantu, privatizēt pašvaldību īpašuma objektus, slēgt darījumus, kā arī veikt citas privāttiesiska rakstura darbības.”

Atsavināmā zemes gabala platības apmēru pašvaldībai kā īpašniekam ir tiesības patstāvīgi izvērtēt un piedāvāt darījuma slēgšanai.

Zemes gabala nodalīšana tiek veikta jūsu interesēs, tāpēc arī šo izdevumu segšana no jūsu līdzekļiem ir likumīga un atbilstoša Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likumam.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU