Nepilna darba laika ietekme uz atvaļinājuma un slimības naudu

J
jautā:
27. aprīlī, 2022
Ieva

Labdien! Pēc darba līguma man ir jāstrādā summētais darba laiks (pilna slodze), bet, sākot no maija, dalot darba dienas visām kolēģēm, mums nesanāk savākt stundas, lai nosegtu slodzi (maijā ir 167 stundas, bet strādājam 144 stundas). Vai risinājums ir mainīt uz 3/4 slodzi? Ko tas dos, domājot par slimības lapu vai atvaļinājuma vidējās izpeļņas aprēķinu?

A
atbild:
29. aprīlī, 2022
Zaida Kalniņa
LV portāls

Nolīgto darba laiku nosaka, noslēdzot darba līgumu. Pamatā darbinieki tiek nolīgti pilna laika darbam.

Tomēr Darba likuma 134. pants neliedz darba devējam nodarbināt darbinieku nepilnu laiku.

Ja sākotnēji ir bijis nolīgts pilns darba laiks, taču situācija ir mainījusies un darba devējs nevar nodrošināt darbinieku ar nodarbināšanu atbilstoši līgumā nolīgtajam pilnajam darba laikam, tad ir veicami grozījumi darba līgumā, nosakot nepilnu darba laiku.

Jāatceras, ka darbinieka, kam ir noteikts nepilns darba laiks, nodarbināšana virs šī darba laika ir pieļaujama, pamatojoties uz darba devēja un darbinieka rakstveida vienošanos.

Darba samaksa nepilna darba laika darbiniekam ir proporcionāli mazāka par noteikto amatalgu  normāla darba laika gadījumā. Ja darba līgumā nav nolīgta amatalga, bet noteikta stundas likme, tad tā nevar atšķirties no pilna laika nodarbinātības likmes. Darba devējs apmaksās  nostrādāto stundu skaitu. Tādējādi nepilna darba laika darbiniekam likumsakarīgi veidojas mazāka vidējā izpeļņa, kas ietekmē slimības un atvaļinājuma naudas aprēķinu.

Taču nolīgtais darba laiks neietekmē darbinieka darba stāžu, kā arī atvaļinājuma vai slimības dienu skaitu.