E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 26085
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Pašvaldība ar mājokli palīdz likumā noteiktos gadījumos

J
jautā:
18. aprīlī, 2022
Ieva

Labdien! Mēs dzīvojam pašvaldības dzīvoklī Rīgā 10 gadus. Līgums uz nenoteiktu laiku. Es gribu nopirkt dārzu vai nelielu zemesgabalu vasarnīcai. Ja mums būs savs īpašums, vai mūs neizliks no pašvaldības dzīvokļa?

A
atbild:
24. aprīlī, 2022
Lidija Dārziņa
LV portāls

Pašvaldība dzīvokļa īres tiesības var piešķirt likumā “Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā” paredzētajos gadījumos – personām, kurām neatliekami sniedzama palīdzība, – un atsevišķās citās likumā noteiktās situācijās. Jau likuma nosaukumā ietverts mērķis – tā ir pašvaldības palīdzība, kuru vairākos gadījumos ir tiesīgi saņemt trūcīgi, maznodrošināti cilvēki, iedzīvotāji, kuri objektīvu apstākļu dēļ nevar sev nodrošināt mājokli.

Dzīvojamo telpu īres likumā ir noteikts: ja īrnieks lieto pašvaldībai piederošu dzīvojamo telpu uz tāda dzīvojamās telpas īres līguma pamata, kuram nav norādīts termiņš, pašvaldība var prasīt jauna dzīvojamās telpas īres līguma noslēgšanu uz noteiktu termiņu, ievērojot pašvaldības saistošos noteikumus, kas izdoti uz šā likuma 32. panta pamata. Šajā pantā noteikts: pašvaldības dome izdod saistošos noteikumus, kuros nosaka pašvaldībai piederošas dzīvojamās telpas izīrēšanas kārtību un nosacījumus, kā arī termiņu, uz kādu slēdzams dzīvojamās telpas īres līgums, bet ne ilgāku par 10 gadiem.

Nosacījumus nodrošināšanai ar dzīvojamo telpu, kā arī kārtību, kādā personas tiek atzītas par tiesīgām saņemt šo palīdzību, nosaka pašvaldības dome saistošajos noteikumos. Piemēram, arī trūcīgas mājsaimniecības statuss tiek piešķirts uz noteiktu laiku (mēnešiem), tāpēc regulāri ir jāsniedz iztikas līdzekļu deklarācija.

Jāpiebilst, ka likumā ir arī noteikts: ja pēc personas reģistrēšanas palīdzības reģistrā zuduši apstākļi, kuri bijuši par pamatu šīs personas atzīšanai par tiesīgu saņemt pašvaldības palīdzību un reģistrēšanai attiecīgās pašvaldības palīdzības saņemšanai, personas pienākums ir nekavējoties par to paziņot pašvaldībai.

Piemēram, pašvaldība saistošajos noteikumos var būt noteikusi, ka dzīvojamās telpas, kas izīrēta pašvaldības palīdzības ietvaros, īres līgums netiek pagarināts, ja personai pieder dzīvošanai derīga dzīvojamā telpa vai dzīvojamā māja.

Tas, vai pašiem sava nekustamā īpašuma iegāde var ietekmēt pašvaldības sniegto palīdzību, piešķirot īres dzīvokļa tiesības, jānoskaidro savā pašvaldībā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 13 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU