Ja māja uzcelta bez būvatļaujas

J
jautā:
12. aprīlī, 2022
Edžus

Pirms 10 gadiem ar māsu tika noslēgts zemes nomas līgums ar būvniecības atļauju. Tika uzprojektēts projekts, un mājai tika iedots kadastra numurs. Līdz šim laikam neviena no būvatļaujām nav izņemta un ir uzbūvēta māja. Zemes nomas līgums arī ir beidzies, un nevēlos to pagarināt. Ko iesākt ar uzbūvēto māju, un kā vispār rīkoties, ja nevēlos vairs turpināt jebkādas attiecības saistībā ar īpašumu?

A
atbild:
20. aprīlī, 2022
Inese Helmane
LV portāls

Ar jautājumu par patvaļīgu būvniecību jums ir jāvēršas vietējās pašvaldības būvvaldē.

Ja zemes nomas līgums ir beidzies, jums ir tiesības to nepagarināt.

Iesakām ar visiem dokumentiem vērsties pie kvalificēta jurista vai zvērināta advokāta. Iespējams, vislabākais risinājums būtu zemi pārdot māsai: Civillikuma 968. pantā ir nostiprināts zemes un ēku vienotības princips, kas paredz, ka uz zemes uzcelta un cieši ar to savienota ēka ir atzīstama par zemes daļu.