Caurbrauktuve un servitūta tiesības

J
jautā:
25. martā, 2022
Dainis Reinieks

Labdien! Ja jums ir iespēja atbildēt uz lasītāju jautājumiem, liels lūgums paust juristu viedokli par šādu situāciju. Es dzīvoju otrajā pagalma mājā (K1) uz XXXX ielas. Pirmā (fasādes) māja (F) + iekšējais pirmais pagalms ir atsevišķs kopīpašums. Mana māja (K1) + trešā māja (K2) ir arī atsevišķs kopīpašums. Fasādes mājā (F) ir caurbrauktuve ar vārtiem, caur kuru var tikt līdz otrai un trešajai mājai. Citu iespēju tikt pie otrās un trešās mājas nav. Ir saņemta vēstule no fasādes mājas (F) apsaimniekotāja: par ēkas Rīgā, XXXX ielā, XXX caurbrauktuves izmantošanu informējam jūs kā XXXX ielas xx K1 un K2 ēku pārvaldnieku, ka, veicot ēkas (F) XXXX ielā XX vizuālo apsekošanu, pārvaldniece konstatēja, ka caurbrauktuves segums ir deformējies un pagraba daļā konstrukcijas sarūsējušas. Caurbrauktuvi iebraukšanai izmanto arī XXXXX K1 un K2. 22.03.2022. pagraba konstrukciju apsekošanu veica sertificēts būvinženieris, kas apstiprināja, ka nesošās konstrukcijas zem caurbrauktuves ir sliktā tehniskā stāvoklī, un rekomendēja līdz brīdim, kad tiks veikta konstrukciju pastiprināšana, CAURBRAUKTUVI NEIZMANTOT IEBRAUKŠANAI PAGALMĀ! Brīdinām, ka pēc rakstiska atzinuma sagatavošanas būvinženieru pienākums ir to iesniegt Būvniecības informācijas sistēmā, pēc kā sekos oficiāls caurbrauktuves izmantošanas aizliegums no Rīgas pilsētas būvvaldes puses. Balstoties uz atzinumu, speciālisti sagatavos tehnisko risinājumu pastiprināšanas darbu veikšanai un varēsim projektu iesniegt celtniecības uzņēmumiem tāmju sagatavošanai. Ņemot vērā, ka XXXX ielas XX caurbrauktuve ir atzīmes veidā zemesgrāmatā reģistrēta kā ceļa servitūts, tad atbilstoši CL 1151. pantam servitūts ir jāuztur servitūta lietotājam. Līdz ar to lietotājam (XXXX ielas XX (F), K1 un K2 dzīvokļu īpašniekiem) ir pienākums uzturēt servitūta daļu kārtībā un izdevumus, kas rodas, lai nodrošinātu servitūta izmantošanu, segt visu trīs māju īpašniekiem. Ja jūsu apsaimniekoto ēku īpašnieki nepiedalīsies darbu izmaksu segšanā, caurbrauktuvi drīkstēs izmantot tikai kājāmgājēji. Lūdzu informēt XXXX ielas K1 un K2 īpašniekus un iedzīvotājus par caurbrauktuves izmantošanas ierobežojumu tehniskā slēdziena dēļ un pienākumu piedalīties izmaksu segšanā. Autora piezīme: zem caurbrauktuves ir fasādes mājas F pagrabstāvs, kas, pēc mūsu informācijas, ir sliktā stāvoklī, tādēļ caurbrauktuve deformējas. Dažiem K1 un K2 dzīvokļu īpašniekiem ir auto, kas tiek novietoti otrajā pagalmā (starp K1 un K2). Ja K1 un K2 īpašnieki nepiedalīsies caurbrauktuves uzlabošanas finansēšanā (pēc būtības – fasādes mājas pagraba daļas uzlabošanas finansēšanā), vai šajā situācijā var likumiski aizliegt K1 un K2 dzīvokļu īpašniekiem iebraukt ar auto pie savas mājas, kad caurbrauktuve būs salabota? Ļoti ceru uz jūsu palīdzību.

A
atbild:
29. martā, 2022
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Šajā situācijā jāteic, ka abām pusēm ir maldīgs priekšstats par servitūta tiesības būtību. Pirmkārt, ja caurbrauktuve (piekļuve īpašumam) zemesgrāmatā ir reģistrēta tikai atzīmes veidā, tad tas neliecina par servitūta tiesības nodibināšanu likumā noteiktajā kārtībā. Atbilstoši Civillikuma 1235. pantam no servitūta izrietošā lietu tiesība ir nodibināta un spēkā abām pusēm, t. i., valdošā un kalpojošā nekustamā īpašuma īpašniekiem, tikai pēc servitūta ierakstīšanas zemesgrāmatās; līdz tam laikam viņu starpā pastāv vienīgi personiska saistība, kuras ierakstīšanu zemesgrāmatās var tomēr prasīt katra puse, ja vien izpildīti visi citi servitūtam nepieciešamie noteikumi. Tātad šajā gadījumā nav pamata uzskatīt, ka zemesgrāmatā ir reģistrēta lietu tiesība, servitūts uz piebraucamo ceļu, jo ieraksts par atzīmi šādu tiesību nepiešķir. Otrkārt, ja servitūta tiesība nav nodibināta, tas nav izmantojams, līdz ar to iekšējā pagalma ēkas īpašniekiem tas nav jāuztur.