E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 25851
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Mājoklis
1
1

Kas maksā par koplietošanas siltumenerģiju

J
jautā:
20. martā, 2022
Žanna

Labdien! Sākumā visa māja (35 dzīvokļi) bija pieslēgta kopējai gāzes apkures sistēmai, pakāpeniski daļa dzīvokļu īpašnieku, to nesaskaņojot ar visiem mājas dzīvokļa īpašniekiem, atslēdzās no kopējās mājas apkures sistēmas, izveidojot savos dzīvokļos individuālās apkures sistēmas. Dzīvojamā māja sastāv arī no plašām bēniņu telpām, kāpņu telpām, apkures stāvvadi iet pa visu māju, tas ir, koplietošanas telpām. Individuālo apkures sistēmu dzīvokļu īpašnieki maksā tikai par savos dzīvokļos patērēto gāzi, bet par koplietošanas telpām patērēto siltumenerģiju maksā tikai tie dzīvokļu īpašnieki, kuri ir palikuši pievienoti kopējai mājas apkures sistēmai. Tā kā mājas vecākajai arī ir sava individuālā apkures sistēma, uz pārējo dzīvokļu īpašnieku, kuri lieto kopējo apkures sistēmu, jautājumiem neatbild un nesadarbojas, norādot, ka tāds ir mājas biedrības vairākuma lēmums. Vai tiešām par koplietošanas telpās patērēto siltumenerģiju (gāzi) nebūtu jāmaksā visiem mājas dzīvokļu īpašniekiem (pat ja apkures stāvvadi ir izolēti), kāda ir kārtība, kur iespējams risināt šāda veida problēmas?

A
atbild:
22. martā, 2022
Inese Helmane
LV portāls

Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr. 524 “Kārtība, kādā nosaka, aprēķina un uzskaita katra dzīvojamās mājas īpašnieka maksājamo daļu par dzīvojamās mājas uzturēšanai nepieciešamajiem pakalpojumiem” paredz kārtību, kādā tiek noteikta, aprēķināta un uzskaitīta katra dzīvojamās mājas īpašnieka maksājamā daļa par dzīvojamās mājas uzturēšanai nepieciešamajiem pakalpojumiem. Ēkas dzīvokļu īpašnieku kopība, ievērojot Dzīvokļa īpašuma likumā noteikto kārtību, nosaka veidu, kā norēķināties par saņemtajiem pakalpojumiem.

Noteikumu lll. daļa precizē maksājamās daļas noteikšanu par siltumenerģiju vai dabasgāzi. MK noteikumos Nr. 524 minēts: dzīvojamās mājas īpašnieki apmaksājamo daļu par siltumenerģiju nosaka, ņemot vērā siltumenerģijas uzskaites (sadales) iespējas, kā arī dzīvojamās mājas apkures un karstā ūdens apgādes sistēmas tehniskās iespējas. Maksājumu nosaka, izmantojot atbilstošo formulu, kādas iekļautas noteikumos Nr. 524, atsevišķi neizdalot maksu par koplietošanas siltumenerģiju no maksas par siltumenerģiju, kas patērēta dzīvoklī.

Kā LV portāla publikācijā “Kā dzīvokļu īpašnieki maksā par pakalpojumiem, kuri nav mērāmi” skaidro Ekonomikas ministrijas pārstāvis Mārtiņš Auders, parasti koplietošanas telpās patērēto siltumenerģiju, to izdalot uz dzīvokļu skaitu, pievieno dzīvokļa patēriņam.

“Svarīga ir siltumenerģijas uzskaites sistēma – dzīvojamās mājas ievadā noteikti ir jābūt siltumenerģijas skaitītājam. Jāskatās, vai skaitītājs ir uzlikts atzaram, kas ved uz karstā ūdens uzsildīšanu, vai atzaram, kas iet uz mājas apkuri. Svarīgi arī tas, vai ir uzstādīti siltuma maksas sadalītāji – alokatori – un skaitītāji. MK noteikumos Nr. 524 ir vairāk nekā 20 metodiku siltumenerģiju maksājamās daļas noteikšanai,” norāda EM pārstāvis.

Lai risinātu jūsu jautājumu, ar visiem dokumentiem ieteiktu vērsties pie kvalificēta jurista.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 208 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU