TĒMA: Tieslietas

Administratīvās atbildības nošķiršana no kriminālatbildības

J
jautā:
02. martā, 2022
Vilnis

Kā izvērtēt kāds tiesībpārkāpums ir izdarīts – administratīvs pārkāpums vai noziedzīgs nodarījums?

A
atbild:
22. martā, 2022
Olga Lauva
juriste

Administratīvā atbildība par nodarījumu iestājas Administratīvās atbildības likumā paredzētajā kārtībā, vai arī pašvaldību saistošajos noteikumos par to ir paredzēts administratīvais sods. Ņemot vērā administratīvās atbildības būtību, var izšķirt divus faktorus, kuri tieši ietekmē nodarījuma atzīšanu par administratīvo pārkāpumu, proti:

  • nodarījuma samērā nelielais smagums (kaitīgums/bīstamība);
  • iespēja uzticēt izpildvaras iestādei vai amatpersonai lemt par pārkāpēja sodīšanu.

Saskaņā ar Administratīvās atbildības likuma 5. pantu administratīvais pārkāpums ir personas prettiesiska, vainojama rīcība (darbība vai bezdarbība), par kuru likumā vai pašvaldību saistošajos noteikumos paredzēta administratīvā atbildība. Administratīvā atbildība par likumā vai pašvaldību saistošajos noteikumos paredzētajiem pārkāpumiem iestājas, ja par šiem pārkāpumiem nav paredzēta kriminālatbildība.

Tātad administratīvā atbildība iestājas par nodarījumiem, kuru bīstamība ir mazāka, salīdzinot ar kaitīgumu, kuru var radīt noziedzīgs nodarījums.