Vai maksā slimības pabalstu, ja darbnespēja bijusi bezalgas atvaļinājuma laikā

J
jautā:
08. februārī, 2022
Irīna

Labdien! Esmu saslimusi bezalgas atvaļinājuma laikā, un tāpēc darbnespējas lapu B man VSAA neapmaksā. Darbnespējas B lapa turpināsies līdz 15.02.2022. Es neplānoju atgriezties darbā kā darba ņēmējs, plānoju no 16.02.2022. pārtraukt darba attiecības un kļūt par pašnodarbināto, veikt iemaksas 31,07% apmērā (līdz saslimšanai visi nodokļi no darba devēja un no manis tika apmaksāti). 1. Vai tādā gadījumā tiks apmaksāta B lapa (no 16.12.2021. līdz 15.02.2022.)? 2. Vai apmaksās tikai gadījumā, ja es atgriežos darbā ar statusu “darba ņēmējs”?

A
atbild:
14. februārī, 2022
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Lilita Veidemane, Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Saskaņā ar likuma “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” 11. panta otro daļu slimības pabalstu piešķir, ja persona neierodas darbā un tādējādi zaudē algotā darbā gūstamos ienākumus. Savukārt likuma “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” 16. panta otrā daļa nosaka: ja darba nespēja iestājusies laikā, kad persona bijusi atvaļinājumā bez darba samaksas saglabāšanas, slimības pabalstu piešķir ne ātrāk par dienu, kad personai bija jāierodas darbā pēc šā atvaļinājuma beigām.

Tā kā persona saslimusi bezalgas atvaļinājuma laikā, viņa nav zaudējusi algotā darbā gūstamos ienākumus darbnespējas dēļ, līdz ar to viņai nav tiesības uz slimības pabalstu par šo periodu (no 16.12.2021. līdz 15.02.2022.), ja vien viņa šajā periodā neatgriezās darbā no atvaļinājuma bez darba samaksas saglabāšanas.

Ja slimības laikā bezalgas atvaļinājums būs beidzies, tad darbnespējas lapa tiks apmaksāta, sākot ar dienu, kad personai jāsāk strādāt pēc šā atvaļinājuma beigām.

Atbildot uz jautājumiem:

  1. Ja no 16.02.2022. būs pārtrauktas darba attiecības, slimības pabalsts par periodu no 16.12.2021. līdz 15.02.2022. netiks apmaksāts, un arī tad, ja būsiet reģistrējusies no 16.02.2022. kā pašnodarbinātā, slimības pabalsts par periodu no 16.12.2021. līdz 15.02.2022. netiks apmaksāts.
  2. Ja atgriezīsities darbā 16.02.2022. ar status “darba ņēmējs”, arī tad jums nebūs tiesību uz slimības pabalstu par periodu no 16.12.2021. līdz 15.02.2022.

Abos iepriekš minētajos gadījumos nebūs tiesības uz slimības pabalstu, jo pie darba devēja nav zaudēti algotā darbā gūstamie ienākumi darbnespējas dēļ, kā arī slimības pabalstu piešķir ne ātrāk par dienu, kad personai jāatgriežas darbā no atvaļinājuma bez darba algas saglabāšanas.