Kā Rīgā uzbūvēt privātmāju

J
jautā:
07. februārī, 2022
Jurijs

Labdien! Kādus dokumentus un būvatļaujas nepieciešams sagatavot, lai sāktu nelielu māju būvniecību Rīgā?

A
atbild:
03. martā, 2022
Rīgas dome
Kaspars Līcītis, Zīmola un komunikācijas pārvaldes Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinators

Ja privātmāja ir lielāka par 60 kvadrātmetriem, tad tā ir otrās grupas ēka. Lai saņemtu būvatļauju jaunas ēkas būvniecībai, būs nepieciešams:

  • Būvniecības ieceres iesniegums, kas ir apjomīgs dokumentu kopums, ko nosaka Ēku būvnoteikumi.
  • Būvprojekts minimālā sastāvā. Tam ir jābūt izstrādātam atbilstoši normatīvajos aktos un teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumos noteiktajām prasībām. Tas sastāv no (jaunai būvniecībai): ģenerālplāna; stāvu plāna; raksturīgiem griezumiem ar augstuma atzīmēm; fasāžu rasējumiem ar augstuma atzīmēm; jumta plāna; pasūtītāja projektēšanas uzdevuma; skaidrojoša apraksta; citiem dokumentiem, ja to nosaka normatīvie akti.

Dokumenti, kas jāpievieno būvniecības iesniegumam un projektam:

  • valdījuma vai lietojuma gadījumā – dokuments, kas apliecina tiesības ierosināt būvniecību, ja attiecīgā informācija nav pieejama valsts informācijas sistēmās;
  • zemesgabala plāns;
  • zemes īpašnieka pilnvara personai, kas veiks projekta saskaņošanu RDPAD (var būt gan fiziska, gan juridiska persona). To noformēt Būvniecības informācijas sistēmā (BIS);
  • projekta izstrādātāja civiltiesiskā apdrošināšana;
  • projektētāja sertifikāts (pieejams BIS)
  • apliecība no būvuzņēmēju reģistra (ja izstrādātājs ir juridiska persona) (pieejams BIS);
  • saskaņojums ar trešajām personām, kuru tiesības tiek skartas, un citas atļaujas vai saskaņojumus normatīvajos aktos noteiktajos gadījumos;
  • citi dokumenti, ja to nosaka normatīvie akti.

Būvniecības ieceres iesniegums un būvprojekts minimālā sastāvā veido minimālo projekta dokumentu paketi, pamatojoties uz kuru Rīgas domes pilsētas attīstības departaments (RDPAD) mēneša laikā vērtē būvniecības ieceri un izdod būvatļauju ar nosacījumiem pilnā būvprojekta izstrādāšanā, kā arī prasībām būvdarbu uzsākšanai. Piemēram, ar kādām instancēm projekts jāsaskaņo, no kā saņemt tehniskos noteikumus utt.

Būvprojekts otrās grupas ēkai ietver vispārīgo daļu, arhitektūras un konstrukciju daļas, ēkai nepieciešamo attiecīgo inženiertīklu daļas (ūdensapgāde un kanalizācija, apkure, vēdināšana un gaisa kondicionēšana, elektroapgāde, siltumapgāde, gāzes apgāde, elektronisko sakaru tīkli, drošības sistēmas), darbu organizēšanas projektu, pagaidu energosertifikātu: ēkas energoefektivitātes novērtējumu aprēķinātajai energoefektivitātei, kas veikts saskaņā ar normatīvajiem aktiem ēku energoefektivitātes jomā, ko pievieno būvniecības informācijas sistēmā.

Dokumenti, kas jāpievieno projektam un saskaņošanai:

  • izraksts no zemesgrāmatas (redzams Būvniecības informācijas sistēmā, BIS);
  • zemesgabala plāns;
  • zemes īpašnieka pilnvara personai, kas veiks projekta saskaņošanu būvvaldē (var būt gan fiziska, gan juridiska persona) (noformē BIS);
  • projekta izstrādātāja civiltiesiskā apdrošināšana;
  • projektētāja sertifikāts (pieejams BIS);
  • apliecība no būvuzņēmēju reģistra (ja izstrādātājs ir juridiska persona) (pieejams BIS)
  • tehniskie noteikumi (pieejami BIS)
  • saskaņojumi ar būvatļaujā norādītajām instancēm (pieejami BIS).

Projekts pilnā sastāvā jāizskata 15 darba dienu laikā. Ja būvprojekts izstrādāts atbilstoši normatīvo aktu prasībām, izpildīti norādītie projektēšanas nosacījumi, būvprojektam ir izstrādātas visas nepieciešamās daļas, kā arī ir saņemta tehnisko noteikumu izdevēja piekrišana būvprojekta risinājumiem, būvvalde veic atzīmi par projektēšanas nosacījumu izpildi. Būvdarbus drīkst uzsākt tikai pēc tam, kad RDPAD izdarījis atzīmi būvatļaujā par tajā ietverto būvdarbu uzsākšanas nosacījumu izpildi.