E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 25386
Lasīšanai: 4 minūtes
1
1
1
1

Kurus pabalstus var saņemt, ja strādā Latvijā, bet dzīvo un bērns piedzims ASV

J
jautā:
20. janvārī, 2022
Santa

Labdien! Es esmu Latvijā strādājoša sieviete, kas savu darbu sakarā ar Covid-19 veic attālināti. Esmu ASV, te dzīvo un strādā mans vīrs. Mums ir pieteicies bērns, un es zinu, ka līdz šī gada beigām nebūšu Latvijā un dzemdēšu šeit, ASV. Mans jautājums: vai es varu pretendēt uz sociālajām garantijām no Latvijas (bērna piedzimšanas pabalsts, bērna ikmēneša pabalsts)? Un vai es drīkstu pieprasīt t. s. dekrēta atvaļinājumu attālinātajam darbam Latvijā, ja visas ārsta vizītes plānotas ārvalstīs?

A
atbild:
25. janvārī, 2022
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Rasma Kalniņa, Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Saskaņā ar Valsts sociālo pabalstu likumā (turpmāk – likums) noteikto tiesības uz valsts sociālajiem pabalstiem, tai skaitā vienreizēju bērna piedzimšanas pabalstu un regulāri izmaksājamo bērna kopšanas pabalstu un ģimenes valsts pabalstu, ir tām personām (Latvijas pilsoņiem, nepilsoņiem, ārvalstniekiem un bezvalstniekiem), kurām piešķirts personas kods, kuru bērniem ir piešķirts personas kods, kuras pastāvīgi dzīvo Latvijā un kuru bērni pastāvīgi dzīvo Latvijā.

Likums noteic, ka pastāvīgā dzīvesvieta ir vieta, kurā persona faktiski dzīvo un kurā atrodas tās parasto interešu centrs.

Tādējādi, ja persona kopā ar bērnu dzīvos ASV, tad viņai nebūs tiesības uz bērna piedzimšanas pabalsta, kā arī bērna kopšanas pabalsta un ģimenes valsts pabalsta saņemšanu. Tiesības uz minētajiem pabalstiem radīsies pēc atgriešanās uz pastāvīgu dzīvi Latvijā.

Bērna piedzimšanas pabalsts ir jāpieprasa ne vēlāk kā 6 mēnešu laikā no bērna piedzimšanas dienas, līdz ar to, ja persona kopā ar bērnu atgriezīsies Latvijā pēc bērna 6 mēnešu vecuma sasniegšanas, tad tiesības uz šo pabalstu personai vairs nebūs. Savukārt tiesības uz bērna kopšanas pabalstu un ģimenes valsts pabalstu personai būs no dienas, kad persona kopā ar bērnu atgriezīsies Latvijā, ievērojot likumā noteiktos pabalstu piešķiršanas nosacījumus.

Savukārt, ja persona dzīvo ASV un strādā Latvijā, tad viņai varētu būt tiesības uz tādu valsts sociālās apdrošināšanas pabalstu saņemšanu, kuru piešķiršana ir atkarīga no personas nodarbinātības statusa un veiktajām valsts sociālās apdrošināšanas iemaksām, proti, uz maternitātes un vecāku pabalstu. Tiesības uz maternitātes un vecāku pabalstu regulē likums “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” un šo pabalstu piešķiršana ir atkarīga no konkrētā laika periodā veiktajām valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām Latvijā.

Ar bērna piedzimšanas pabalsta, bērna kopšanas pabalsta, ģimenes valsts pabalsta, kā arī maternitātes un vecāku pabalsta piešķiršanas nosacījumiem var iepazīties VSAA mājaslapas www.vsaa.gov.lv sadaļā “Pakalpojumi” > “Pabalsti un atlīdzības” > “Pabalsti ģimenēm ar bērniem” (https://www.vsaa.gov.lv/lv/pabalsti-gimenem-ar-berniem).

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 62 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU