Ģimenes plānošana ir personīgs jautājums

J
jautā:
13. janvārī, 2022
Salva

Labdien! Vai ir kādi termiņi, cik ilgs laiks jānostrādā, lai oficiāli varētu iet dekrēta atvaļinājumā? Piemērs: esmu darba attiecībās kopš 01.09.2021. līdz šai dienai. Ja es tagad palieku stāvoklī, vai varu iet dekrēta atvaļinājumā? Vai man ir jānostrādā, piemēram, gads un tikai tad es varētu? Paldies!

A
atbild:
16. janvārī, 2022
Zaida Kalniņa
LV portāls

Darba likumdošana nekādā veidā neregulē darbinieku ģimenes plānošanas jautājumus, un nav konkrēta laika, kas būtu jānostrādā, lai dotos grūtniecības atvaļinājumā.

Maternitātes pabalstu par visu grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma laiku izmaksā sievietei, kura:

  • ir darba ņēmēja vai pašnodarbinātā, sākoties grūtniecības atvaļinājumam;
  • ir atbrīvota no darba vai zaudējusi pašnodarbinātā statusu ne agrāk kā 60 dienas pirms grūtniecības atvaļinājuma;
  • ir atbrīvota no darba uzņēmuma likvidācijas dēļ ne agrāk kā pirms 210 dienas pirms grūtniecības atvaļinājuma.

Savukārt pēc bērna piedzimšanas vecāku pabalstu, ko dēvē arī par māmiņalgu, izmaksā vienam no vecākiem, kas ir darba ņēmējs vai pašnodarbināts. Šo pabalstu var saņemt līdz bērna viena vai pusotra gadu vecumam. Tātad māte un tēvs var vienoties, kurš būs pabalsta saņēmējs.

Pabalsta apmērs ir atkarīgs no pabalsta pieprasītāja algas, no kuras rēķinātas sociālās apdrošināšanas iemaksas un no izvēlētā pabalsta saņemšanas ilguma.

Sieviete, kura nav nodarbināta pabalsta piešķiršanas dienā, var saņemt vecāku pabalstu, ja viņai par šo bērnu ir bijis piešķirts maternitātes pabalsts.