Labdien! Vēlos jūsu konsultāciju. Ja no viena dekrēta pāriet otrā, vārdu sakot, neatgriežas darbā, bet pāriet otrā dekrētā, vai darba devējs var palūgt rakstīt atlūgumu? Par savu darba devēju man ir šaubas: viņai nepatīk, ja ņem slimības lapas, kā arī, uzzinot, ka viens darbinieks ilgstoši slimos un kārto invaliditātes grupu, palūdza uzrakstīt viņam atlūgumu. Ja es rakstu atlūgumu, man taču pazūd nauda: vecāku pabalsts, vai ne? Kur vērsties, ja darba devējs, uzzinot, ka darbinieks dodas otrā dekrētā, lūdz rakstīt atlūgumu? Paldies jau iepriekš!
Darbiniekam nav jāpakļaujas darba devēja izteikumiem par uzteikuma iesniegšanu atbilstoši Darba likuma (DL) 100. pantam. Uzteikt vai neuzteikt darba tiesiskās attiecības, pamatojoties uz savu iniciatīvu, ir darbinieka izvēle.
Darba likums dod tiesības darba devējam izbeigt darba tiesiskās attiecības ar darbinieku, ievērojot DL noteikto – atbilstoši DL 101. pantam (darba devēja uzteikums), kā arī puses var vienoties par darba attiecību izbeigšanu, pamatojoties uz DL 114. pantu (pušu vienošanās).
Darba likuma 109. panta pirmā daļa noteic, ka darba devējam aizliegts uzteikt darba līgumu ar grūtnieci, kā arī ar sievieti pēcdzemdību periodā līdz vienam gadam, bet, ja sieviete baro bērnu ar krūti, – visā barošanas laikā, bet ne ilgāk kā līdz bērna divu gadu vecumam, izņemot gadījumus, kas noteikti šā likuma 101. panta pirmās daļas 1., 2., 3., 4., 5. un 10. punktā.
Ja darba devējs uzstāj, ka darbiniekam jāizbeidz darba attiecības pēc savas iniciatīvas, tad darbinieks ir tiesīgs vērsties Valsts darba inspekcijā ar iesniegumu.
VSAA Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākās eksperte Ilze Paleja skaidro: “Tiesības uz maternitātes un vecāku pabalstu VSAA nosaka, ja ir izpildīts nosacījums par kvalifikācijas periodu (jeb minimālais sociālās apdrošināšanas periods), tas ir, sociālās apdrošināšanas iemaksām maternitātes un vecāku apdrošināšanai jābūt veiktām:
Sievietei, kas atrodas BKA, par attiecīgo periodu sociālās apdrošināšanas iemaksas veic valsts.
Atsevišķos gadījumos maternitātes pabalstu var saņemt sieviete, kura nav nodarbināta pabalsta piešķiršanas dienā, ja viņa ir:
Tiesības turpināt saņemt piešķirto maternitātes pabalstu ir arī tad, ja darba ņēmējas vai pašnodarbinātās statuss zaudēts grūtniecības vai dzemdību atvaļinājuma (maternitātes pabalsta saņemšanas) laikā. Ja ir noteiktas tiesības un piešķirts maternitātes pabalsts, tad ir tiesības saņemt arī vecāku pabalstu.”
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!