E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 25044
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
1

Ar administratīvo pārkāpumu nodarītā kaitējuma atlīdzināšanas kārtība

J
jautā:
17. decembrī, 2021
Anastasija

Labdien! Man kravas auto sabojāja mašīnu (divas durvis un spoguli), no notikuma vietas kravas auto aizbrauca, ir liecinieks, kurš visu redzēja un piefiksēja kravas auto piekabes reģistrācijas numuru. Tika izsaukta ceļu policija, kura visu piefiksēja, un ir uzsākta administratīvā lieta. Pēc piekabes reģistrācijas numura vērsos pie viņa apdrošinātāja pēc OCTA atlīdzības. Bet, tā kā es šī notikuma dēļ netiku pie ārsta, zaudēju ļoti daudz laika, gaidot policiju, un vēl būs ilgi jāgaida auto remonts, papildu izdevumi, kuri man būs, kamēr auto tiks remontēts, vēl vairāk tiks patērēts laiks, un arī tie drausmīgie pārdzīvojumi, kuri man bija saistībā ar šo notikumu. Vai pēc tam, kad policija noskaidros vainīgo uzņēmumu, es varu pie viņiem vērsties ar morālās kompensācijas pieprasījumu? Vai jāvēršas uzreiz tiesā? Vai tiesā ir jāvēršas tikai tad, kad viņi man atteiks?

A
atbild:
23. decembrī, 2021
Sandis Zellis
jurists

Atbilstoši Administratīvās atbildības likuma 34. panta otrajai daļai personai, kurai ar administratīvo pārkāpumu nodarīts kaitējums, ir tiesības no pārkāpuma izdarītāja prasīt kaitējuma atlīdzinājumu Civilprocesa likumā paredzētajā kārtībā. Pieprasot atlīdzinājumu civiltiesiskā kārtībā, cietušais ir atbrīvots no valsts nodevas.

Līdz ar to un saskaņā ar Civilprocesa likuma 1. panta pirmo daļu jums ir tiesības vērsties vispārējās jurisdikcijas tiesā ar prasības pieteikumu par zaudējumu atlīdzināšanu no konkrētās personas.

Saskaņā ar Civilprocesa likuma 26. panta pirmo daļu prasību pret fizisko personu ceļ tiesā pēc tās deklarētās dzīvesvietas, tomēr atbilstoši minētā likuma 28. panta trešajai daļai prasību, kas izriet no personiskiem aizskārumiem, prasītājs var celt arī pēc savas deklarētās dzīvesvietas vai pēc aizskāruma nodarīšanas vietas. Vēršoties tiesā, prasības pieteikumā jāiekļauj informācija, kas norādīta Civilprocesa likuma 128. pantā.

Pirms prasības iesniegšanas noteikti jāsagaida gala lēmumi par soda piemērošanu konkrētajā administratīvā pārkāpuma procesā. Šāds lēmums un tajā norādītie faktiskie apstākļi nepieciešami prasības pamatošanai – pierādīšanai, ka nodarītais kaitējums ir tiešā cēloņsakarībā ar konkrētās personas prettiesisko rīcību, kas atzīta attiecīgajā administratīvā pārkāpuma procesā.

Protams, jebkurā laikā jums ir arī iespēja vērsties pie pašas personas, kura ir nodarījusi minēto kaitējumu, lai ārpustiesas kārtībā savstarpēji vienotos par kaitējuma brīvprātīgu kompensēšanu. Līdz ar to tā ir jūsu izvēle – vērsties tiesā vai pirms tam vērsties pie kaitējuma nodarījušās personas.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 41 jautājumu. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU