E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 24895
Lasīšanai: 3 minūtes
2
2

Uzvārda maiņa

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
01. decembrī, 2021
Beāte

Labdien! Vai ir iespējama uzvārda maiņa uz vecvecāka (mātes māte) dzimto uzvārdu? Tieslietu ministrijas mājaslapā lasu, ka maiņa ir iespējama kā viens no variantiem – persona vēlas iegūt savu dzimtas uzvārdu tiešā augšupējā līnijā. Nav konkretizēts, cik paaudžu robežās tas ir iespējams. Manā gadījumā tas ir divu paaudžu robežās.

A
atbild:
06. decembrī, 2021

Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likuma 2. panta pirmā daļa nosaka, ka vārdu vai uzvārdu (vārdu un uzvārdu) var mainīt persona, kura ir Latvijas pilsonis, nepilsonis vai kurai Latvijas Republikā piešķirts bezvalstnieka statuss, ja tā sasniegusi 15 gadu vecumu un ja pastāv kāds no šiem iemesliem:

  • vārds vai uzvārds apgrūtina personas iekļaušanos sabiedrībā;
  • persona vēlas dzimšanas reģistrā ierakstītajam vārdam pievienot otru vārdu. Vārds, kurš reģistrā ierakstīts pirmais, uzskatāms par pamatvārdu;
  • persona vēlas iegūt vai pievienot savam uzvārdam laulātā uzvārdu;
  • persona vēlas iegūt savu dzimtas uzvārdu tiešā augšupējā līnijā;
  • persona vēlas atgūt savu dzimto vai pirmslaulības uzvārdu;
  • personai mainīts dzimums;
  • viens no nepilngadīgas personas vecākiem vai abi vecāki ir notiesāti par tīša, smaga vai sevišķi smaga nozieguma izdarīšanu;
  • persona vēlas iegūt mātes vai tēva uzvārdu.

Civillikuma 207. pants nosaka, ka pie augšupējās līnijas pieder tēvs, māte, vectēvs, vecmāmuļa, vectēva un vecmāmuļas vecāki utt. 

Ņemot vērā iepriekš minēto, tiesību aktos nav noteiktas konkrētas robežas augšupējai līnijai attiecībā uz uzvārda maiņu (ja radniecība ir pierādāma), līdz ar to uzvārda maiņa uz vecvecāku uzvārdu ir iespējama, ja nepastāv pamats uzvārda maiņas atteikumam (par iespējamiem atteikuma iemesliem skatīt Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likuma 8. panta pirmo daļu).

Lai nomainītu vārdu, uzvārdu vai tautību, jebkurā dzimtsarakstu nodaļā vai Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamentā ir jāiesniedz rakstveida iesniegums, kurā jānorāda uzvārda maiņas iemesls.

Par vārda, uzvārda vai tautības ieraksta maiņu ir maksājama valsts nodeva 71 eiro apmērā.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 215 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU