E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 24728
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Reģistri
1
2
1
2

Par dzimšanas reģistra ieraksta papildināšanu

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
11. novembrī, 2021
S.

Pirms vairākiem gadiem atkārtoti saņemot dzimšanas apliecību, biju lūgusi svītrot ierakstu par tēvu, jo šis ieraksts tika veikts LPSR laikā “no mātes vārdiem”. Tomēr tas ir radījis grūtības citā valstī, kārtojot mantojuma un citas lietas. Tāpēc vēlētos uzzināt, vai es varu vēlreiz saņemt dzimšanas apliecību, kurā minētās ziņas būtu atjaunotas. Paldies!

A
atbild:
30. novembrī, 2021
Tieslietu ministrija
Līga Gailīte, Dzimtsarakstu departamenta Dzimtsarakstu nodaļas juriste

LPSR Laulības un ģimenes kodeksa 58. pantā tika noteikts – ja bērns piedzimis mātei, kas nav laulībā, un ja nav vecāku kopēja pieteikuma vai tiesas sprieduma par paternitātes noteikšanu, reģistrējot bērna dzimšanu, ierakstu par bērna tēvu dzimšanas aktu ierakstu grāmatā izdara ar mātes uzvārdu, bet bērna tēva vārdu un tēvvārdu ieraksta pēc viņas norādījuma.

No minētā izriet, ka ieraksts par bērna tēvu ir fiktīvs, un tā nolūks ir ārēji neparādīt, ka attiecīgajai personai, par kuru sastādīts dzimšanas reģistrs, tēvs nav konstatēts likumā paredzētajā kārtībā.

Ministru kabineta noteikumu Nr. 761 “Noteikumi par civilstāvokļa aktu reģistriem” 134.2. apakšpunktā noteikts, ka, pamatojoties uz personas iesniegumu un dzimtsarakstu nodaļas atzinumu, svītro ierakstu par bērna tēvu, ja tas izdarīts LPSR Laulības un ģimenes kodeksa 58. pantā paredzētajā kārtībā. Tātad fiktīvo ierakstu par bērna tēvu anulē, pamatojoties uz dzimtsarakstu nodaļas atzinumu.

Vēršam uzmanību, ka LPSR Laulības un ģimenes kodeksa 58. pantā paredzētajā kārtībā ierakstītās ziņas par bērna tēvu ar mātes uzvārdu uzskatāmas par fiktīvām, jo tiek prezumēts, ka šāda persona neeksistē, līdz ar to jau sākotnēji nav nodibināta tēva tiesiskā saikne ar bērnu. Dzimšanas reģistrā tiek norādīts, ka ziņas par tēvu tiek ierakstītas saskaņā ar mātes teikto.

Ja svītrots fiktīvais ieraksts par bērna tēvu, dzimšanas reģistru papildināt ar jaunām ziņām par bērna tēvu var tikai pamatojoties uz tiesas noteiktu paternitāti vai brīvprātīgi atzītu paternitāti.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU