E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 24454
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Kapitāla pieauguma nodokļa atbrīvojuma kritēriji, pārdodot nekustamo īpašumu

J
jautā:
13. oktobrī, 2021
Sandra

Māte man uzdāvināja savu dzīvokli. Dāvinājuma līgums no 2003. gada februāra ar apgrūtinājumu – manai (pašlaik pilngadīgajai) meitai ir tiesības uz šo dzīvokli līdz mūža galam. Kopš ieguvu īpašuma tiesības, dzīvoklī nebijām deklarētas ne es, ne mana meita. Dzīvoklī es biju deklarēta ļoti sen, bērnībā, kad dzīvoklis piederēja mātei, bet vēlāk deklarējos citā dzīvoklī. Šis dzīvoklis nav mans vienīgais mājoklis, jo 2006. gadā nopirku savu dzīvokli, kurā esmu deklarēta kopā ar meitu. Vai man būs jāmaksā nodoklis, ja es tagad pārdošu šo dzīvokli (meita tam dotu piekrišanu)? Ja šajā gadījumā nodoklis būtu jāmaksā, vai ir vērts deklarēties, lai pārdotu šo dzīvokli pēc gada bez nodokļa saistībām?

A
atbild:
28. oktobrī, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

Vispārējā kārtībā likums “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredz, ka ienākumu no nekustamā īpašuma pārdošanas apliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli kā ienākumu no kapitāla pieauguma. Nodokļa likme ir 20% no starpības, kāda veidojas, no pārdošanas ieņēmuma atņemot īpašuma iegādes un ieguldījumu vērtību.

Nodoklis nav jāmaksā, ja ienākums no nekustamā īpašuma atsavināšanas, kas maksātāja īpašumā (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ir ilgāks par 60 mēnešiem un vismaz 12 mēnešus pēc kārtas (minētajā 60 mēnešu periodā) līdz atsavināšanas līguma noslēgšanas dienai ir personas deklarētā dzīvesvieta (kas nav deklarēta kā maksātāja papildu adrese) (likuma 9. panta pirmās daļas 33. punkts).

Ministru kabineta noteikumu Nr. 899 “Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” normu piemērošanas kārtība” 45. punktā ir noteikts: piemērojot likuma 9. panta pirmās daļas 33. punktu, tajā minētais laikposms, kad nekustamais īpašums bijis personas deklarētā dzīvesvieta (12 mēneši), ir jebkuri 12 mēneši pēdējo 60 mēnešu laikā līdz atsavināšanas līguma noslēgšanas dienai.

Tātad nodokļa atbrīvošanai noteiktais deklarēšanas kritērijs attiecas uz pēdējiem pieciem gadiem pirms īpašuma pārdošanas. Tam, ka dzīvoklī ir bijusi deklarētā dzīvesvieta pirms daudziem gadiem, nav nozīmes.

Likumā nav noteikts, ka nevar mainīt deklarēšanās vietu uz citu savu īpašumu. Līdz ar to, deklarējoties noteiktos 12 mēnešus pirms dzīvokļa pārdošanas, būtu tiesības uz nodokļa atbrīvojumu. 

Kādā gadījumā ienākums no nekustamā īpašuma pārdošanas nebūs apliekams ar nodokli, jānoskaidro Valsts ieņēmumu dienestā.

Par to, kādā veidā noformējama meitas atteikšanās no tiesībām uz šo dzīvokli līdz mūža galam, jākonsultējas ar juristu.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 238 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU